Kuzey Kore: Nükleer silah geliştirmekten başka çare yok

15 Ekim 2017 Pazar - 22:16 | Son Güncelleme : 15 10 2017 - 22:19

Kuzey Kore Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ahn Dong Chung, ABD tehdidi nedeniyle ülkesinin nükleer silah geliştirmesinin gerekli olduğunu söyledi.


Rus haber ajansı Tass'a göre, Ahn, Parlamentolar Arası Birlik'in (PAB)  137'nci Genel Kurul'una katılmak üzere geldiği Rusya'nın Saint Petersburg  kentinde değerlendirmelerde bulundu.
 
Ahn, ABD Başkanı Donald Trump'ın geçen ay, Birleşmiş Milletler Genel  Kurulu'nda yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, "Ülkemiz tehdit ediliyor, Kuzey  Kore'nin mevcudiyeti tehlikededir." dedi.
 
Kuzey Kore'nin nükleer programının, caydırıcılık için gerekli olduğunu  savunan Ahn, "Nükleer programlarımız, bağımsızlığımızı korumayı amaçlayan nükleer  caydırıcılık programlarıdır. Nükleer programlarımızı geliştirmekten başka  seçeneğimiz yok." ifadelerini kullandı.
 
ABD Başkanı Trump, geçen ay New York'ta yapılan 72'nci BM Genel Kurulu  toplantısındaki konuşmasında, nükleer programını sürdürmesi halinde bu ülkeye  karşı gerekli tüm adımları atmaya hazır oldukları mesajını vererek, "(Kuzey Kore  lideri) Roket adam, hem kendisi hem de rejimi için intihar misyonunda. Eğer ABD,  kendini ve müttefiklerini savunmak zorunda kalırsa Kuzey Kore'yi tamamen yok  etmekten başka seçeneği kalmayacak. ABD buna hazırdır, isteklidir ve bunu  yapabilir. Ancak buna gerek kalmamasını umuyorum." ifadesini kullanmıştı.
 
Pyongyang, 3 Eylül'de, 2006 yılından bu yana en güçlü ve 6. nükleer  denemesini yapmıştı. Bu denemenin ardından ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey  Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kabul edilmişti.