Kuzey Kore, ABD'ye şart koştu!

AA |  19 Mayıs 2017 Cuma - 21:37 | Son Güncelleme : 19 05 2017 - 21:37

Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim, "Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD'nin tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi" dedi.


Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM)  Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD ile nükleer müzakerelere yeniden  başlanabilmesi için ABD'nin "tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik  düşmanca politikasına son vermesi" gerektiğini söyledi. 
 
 
Kim, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kuzey  Kore'nin son nükleer füze denemesininin ardından ABD'nin bu ülkeye yönelik  yaptırımların artırılması çağrısını eleştirdi.
 
Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin "savunma amaçlı" olduğunu  öne süren Kim, ABD'yi uluslararası toplumu "korkutmakla" suçladı.
 
BM'ye de eleştiriler yönelten Kim, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırım  kararlarının yasal dayanağının araştırılması için uzmanlardan oluşan uluslararası  bir forum oluşturulması talebine BM'nin karşılık vermediğini savundu.
 
BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006  yılında bu yana çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.
 
Müzakere şartı
 
Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda müzakereye açık olup  olmadığı sorusuna Kim şöyle cevap verdi:
 
"Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli  olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu  ABD'nin tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına  son vermesi."
 
Kuzey Kore "WannaCry virüsü" iddialarını yalanladı
 
Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen  WannaCry virüsünün yayılmasının arkasında Kuzey Kore'nin olduğu iddialarını ise  yalanlayan Kim, "Siber saldırıları Kuzey Kore ile ilişkilendirmek saçma. Ne zaman  garip bir şey olsa ABD ve düşman güçler Kuzey Kore'ye karşı kasıtlı kampanya  yürütüyor." dedi.