Kuvvetli yağış uyarısı!

DHA |  12 Mart 2012 Pazartesi - 13:49 | Son Güncelleme : 12 03 2012 - 13:49


Hava sıcaklığının İç ve Doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, Batı kesimlerde 6 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Yağışlar hafta sonuna kadar sürecek. Dün gece ise Avrupa yakasında bazı semtlerde lokal kar yağışları görüldü.

Hava sıcaklığının İç ve Doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, Batı kesimlerde 6 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinde görülecek olan yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu (İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Afyonkarahisar dışında Ege ile Antalya, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çorum, Amasya, Tokat, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Hava sıcaklığının İç ve Doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacağı, Batı kesimlerde 6 ila 8 derece azalacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun güney ve doğusu güneybatı, ilk saatlerde Orta Karadeniz kıyılarında güneydoğu yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek.


KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu (İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Bilecik, Kocaeli, Sakarya), Afyonkarahisar dışında Ege, ile Antalya, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çorum, Amasya, Tokat, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI

Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

KAR ERİMELERİ UYARISI

Hava sıcaklığındaki artış, meydana gelmesi beklenen yağmur ve sağanak şeklindeki yağış ve kuvvetli lodosun etkisiyle özellikle İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin iç kesimlerinde kar erimelerinde artış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, taşkın, heyelan vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

BUZLANMA VE DON UYARISI

Ülkenin doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TRAKYA’DA KAR ARALIKLARLA ETKİLİ OLDU

Tekirdağ merkez Çorlu’da aralıklarla yağan kar yağışı, günlük yaşamı olumsuz etkiledi.

Hava sıcaklığının en yüksek 4, en düşük sıfır derece olduğu Tekirdağ ve Çorlu, gece saatlerinden bu yana aralıklarla yağan kar yağışı sonrası beyaza büründü. Kar yağışı nedeniyle trafikte de aksamalar yaşanırken, belediye ve karayolları ekipleri, kar ve buz tutan yollarda küreme ve tuzlama çalışması yaptı.

Edirne’nin Keşan İlçesi’nde dün akşam saatlerinde başlayan ve ilçeyi beyaza bürüyen kar yağışı etkisini yitirdi. Kırklareli’nin yüksek kesimlerinde kar yağışı aralıklarla devam ediyor.

Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, bugün Kırklareli’nde karla karışık yağmur, Edirne ve Tekirdağ’da ise yağmur beklendiğini bildirdi.

SİVAS’IN ÇEVRE İLLERLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Sivas’ta sabah saatlerinde başlayıp yoğun şekilde devam eden kar yağışı ve tipi, hayatı olumsuz etkiledi. Kar nedeniyle Sivas’ın Kayseri, Malatya, Ankara, Tokat, Erzincan ile bağlantısını sağlayan karayolları ulaşıma kapandı.

Kentte sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ve tipi, hayatı felç etti. Cadde ve sokaklarda yürüyenler, yürümekte güçlük çekerken araçlar da karla kaplanan yollarda görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ilerlemekte güçlük çekti. Belediye ekipleri, karla kaplanan cadde ve kaldırımları biriken karları temizlemeye çalıştı. Yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde de tuzlama çalışması yapıldı. Kar yağışının özellikle yüksek kesikmlerde şiddetli rüzgarın etkisiyle tipiye dönüşmesi nedeniyle bazı noktalarda görüş mesafesi sıfıra kadar düştü.

Yoğun tipi nedeni ile Sivas- Malatya, Sivas- Kayseri, Sivas- Ankara, Sivas- Tokat ve Sivas- Erzincan karayolları ulaşıma kapatıldı. Araçların karşılıklı olarak bu yönlere gitmelyerine izin verilmezken, bu güzergah üzerinde mahsur kalan araçları kurtarmak için de çalışma başlatıldı. Sürücülerin kesinlikle bu yönlere gitmemeleri konusunda uyarılarda bulunuldu. Trafik ekipleri yolu keserek, bu istikamette ilerleyen araçları dinlenme tesislerine yönlendirdi. Tipinin azalması ve görüş mesafesinin artmasından sonra trafiğin tekrar açılabileceği kaydedildi. Yağış nedeniyle kent genelinde 445 köy yolu da ulaşıma kapandı.

915 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Kar yağışı nedeniyle 9 ilde toplam 915 köy yoluyla ulaşım sağlanamıyor.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi etkili oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı Ağrı'da eksi 23, Erzurum'da eksi 20, Ardahan'da eksi 19, Kars'ta eksi 14, Bayburt'ta eksi 13, Iğdır'da eksi 7, Erzincan'da eksi 4 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklığının Ağrı'da eksi 4, Erzurum'da eksi 3, Kars'ta eksi 2, Ardahan'da eksi 1, Bayburt'ta 1, Erzincan'da 3 ve Iğdır'da 8 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar ve tipi nedeniyle Erzurum'da 104, Ağrı'da 76, Iğdır'da 26, Ardahan'da 25 ve Kars'ta 1 olmak üzere toplam 232 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yolu ulaşıma kapalı olan köylerde hasta nakillerinde zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da son iki günde yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 20 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince ambulans ve kar üstü araçlarla hastaneye ulaştırıldı.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Ağrı'da 70, Erzurum'da 28, Kars'ta 20, Ardahan'da 18, Bayburt'ta 16, Palandöken Kayak Merkezi'nde 157 santimetre olarak ölçüldü.

Sivas ve ilçelerinde sabah saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı ve tipi nedeniyle 74'ü merkeze bağlı olmak üzere 445 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy yollarının ulaşıma açılması için İl Özel İdaresi ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Sivas merkeze bağlı 25 köyde taşımalı eğitim yapılamıyor.

Kastamonu Özel İdaresinden yapılan açıklamaya göre, kentte 163 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Malatya Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte 43 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Bingöl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı ve tipi nedeniyle 32 köy yolu ulaşıma kapandı.

Yoldaki buzlanma nedeniyle kent merkezinde Çapakçur Köprüsü'nde çok sayıda araç yolda kaldı. Yolda mahsur kalan biri öğrenci servisi çok sayıdaki araç, vatandaşlar tarafından kurtarıldı.

Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giren Kırklareli ve Tekirdağ'da dün gece başlayan kar yağışı devam ediyor.

Meteoroloji Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde sürüyor. Kar kalınlığı Demirköy ilçesinde 15 santimetreye, Mahyatepe'de 30 santimetreye ulaştı. Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı'nda ise kar kalınlığı 5 santimetre oldu.

Kırklareli 15. Karayolları Şefliği ekipleri, Dereköy Sınır Kapısı ve Demirköy yollarında kar küreme çalışmalarını sürdürüyor.

Kar yağışı, Tekirdağ'a bağlı Malkara ve Hayrabolu ilçelerinde de etkili oldu. Kar kalınlığı, Malkara ilçe merkezinde 12, yüksek kesimlerde 20, Hayrabolu'da 6 santimetreye ulaştı. Malkara Belediyesi ile karayolları ekipleri, gece boyunca Malkara-Tekirdağ yolunun ulaşıma açık kalması için kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdü.

Malkara Kaymakamı Yunus Fatih Kadiroğlu, dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle kapalı köy yolu bulunmadığını belirtti.

D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde etkili sis ve kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiliyor.

Bolu Dağı'nın Bakacak, Seymenler ve Karanlıkdere mevkilerinde etkili sis nedeniyle görüş mesafesi 30 metreye kadar düştü. Güzergahta hafif kar yağışı nedeniyle Karayolları ekipleri tuzlama çalışması yapıyor.

Trafik ekipleri, sürücüleri sis ve kar yağışına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Artvin'in Hopa ilçesinde belediye tarafından Kuledibi Mahallesi'nde yaptırılan Cumhuriyet Öğrenci Yurdu inşaatının çatısı şiddetli rüzgarın etkisiyle uçup inşaat sahasına düştü.

ETİKETLER

0