Kuruluşundan bugüne AK Parti anlatılacak

AA |  07 Ağustos 2018 Salı - 18:43 | Son Güncelleme : 07 08 2018 - 18:43

AK Parti'nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından "Kuruluşundan Bugüne AK Parti Sempozyumu" düzenlenecek.


AA muhabirine açıklamada bulunan SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü  Nebi Miş, "Sempozyum, AK Parti'nin kuruluş yıl dönümünde, 14 Ağustos'ta ATO  Congresium'da yapılacak. 'Kuruluşundan Bugüne AK Parti' isimli 4 ciltten oluşan  kitap setinin de lansmanı yapılacak." dedi.
 
Sempozyumun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmasıyla  başlayacağını belirten Miş, iç siyaset, dış politika, ekonomi, hukuk ve toplum  konularında farklı oturumların düzenleneceğini bildirdi.
 
"AK PARTİ'NİN BÜTÜN POLİTİKALARI ELE ALINACAK"
 
Miş, sempozyumda AK Parti'nin kuruluşundan bugüne bütün politikaları  çeşitli başlıklarda ele alınacağını söyledi.
 
"Siyaset ve devletin dönüşümünde AK Parti" başlıklı ilk oturumun  açılış konuşmasını AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın yapacağını aktaran Miş, "AK  Parti dış politikasına farklı bakışlar" başlıklı ikinci oturumun açılış  konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "AK Parti döneminde Türkiye’de  ekonomik büyüme ve kalkınma" başlıklı üçüncü oturumun açılış konuşmasını Hazine  ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, "AK Parti döneminde hukuk, toplum, kültür"  başlıklı son oturumun açılış konuşmasını da Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün  gerçekleştireceğini kaydetti.
 
AK PARTİ DÖRT CİLTTE ANLATILACAK
 
"Kuruluşundan Bugüne AK Parti" üst başlığıyla siyaset, dış politika,  ekonomi ve toplum konularının işlendiği 4 ciltlik bir set hazırladıklarını  belirten Miş, şöyle devam etti:
 
"Siyaset başlığında AK Parti dönemindeki siyasetin dönüşümü, kimlik  meseleleri, AK Parti'nin reform siyaseti, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var.  Yani birçok konu başlığı, siyaset cildinin içerisinde farklı akademisyenler  tarafından ele alınıyor.
 
Dış Politika başlığı altında da AK Parti'nin hem bölgesel meselelere  yaklaşımı hem buradaki dönüşüm hem güncel sorunlar hem de daha teorik olarak AK  Parti dış politikasının genel çerçevesini hangi kavram setleri, değerler  oluşturuyor, bunlar yer alıyor.
 
Ekonomi başlığında, AK Parti döneminde ekonomideki dönüşüm, kalkınma  hedefleri, finans politikaları gibi farklı konular bulunuyor.
 
Toplum cildinde ise biraz daha geniş bir perspektifle Türkiye'deki  kültür meseleleri de toplumsal dönüşüm de kültürel hegemonya sorunu da ele  alınıyor. Toplum cildinde aynı zamanda Türkiye'deki medya-siyaset ilişkilerini  tartışan çeşitli konu başlıkları var."

ETİKETLER