Kurtulmuş'tan, Baykal'ın "peygamber" açıklamasına tepki

AA |  16 Mart 2017 Perşembe - 21:25 | Son Güncelleme : 16 03 2017 - 21:25

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Deniz Baykal'ın "peygamber" açıklaması için, "Kabul edilemez bir sözdür. Doğrudan doğruya dinin siyasete alet edilmesidir" dedi


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Antalya  Milletvekili Deniz Baykal'ın "Beşer şaşar. Böyle bir yetkiyi peygambere versen  peygamberi bozarsın." sözlerine ilişkin "Kabul edilemez bir sözdür. Doğrudan  doğruya dinin siyasete alet edilmesidir. Doğrudan doğruya inançlarımızın maalesef  tahfif edilmesidir. En hafif tabiriyle inançlarımızın küçük görülmesidir"  değerlendirmesini yaptı. 
 
Kurtulmuş, Elazığ'da üniversite öğrencileri ile bir araya geldiği  konferans sonrası gazetecilerin Baykal'ın Trabzon'da yaptığı açıklamayla ilgili  soruyu cevapladı.
 
Hazreti Muhammed ve tüm peygamberlerin "ismet" sıfatına haiz  olduklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Yani hata yapmazlar. Beşerdirler ama  şaşmazlar, hata yapmazlar. Hiçbir peygamberin haşa hata yapması mevzubahis  değildir. Hazreti Peygamber'den sonra bir daha hiçbir şekilde peygamber  gelmeyecektir. Bir referandum kampanyasını peygamberlikle, peygamberlik  müessesesiyle böyle içli dışlı yapmak, karıştırmak hangi akla hizmettir?"  ifadelerini kullandı.
 
Baykal'ın sözlerine açıklık getirip yanlışı düzeltmesi gerektiğini  dile getiren Kurtulmuş, "Kabul edilemez bir sözdür. Doğrudan doğruya dinin  siyasete alet edilmesidir. Doğrudan doğruya inançlarımızın maalesef tahfif  edilmesidir" dedi.
 
Kurtulmuş, "Bu ne akla ne vicdana ne irfana ne de Türkiye'deki  halkımızın inançlarına uygun bir söz değildir. Zannediyorum Sayın Baykal bunu çok  kısa bir sürede tashih esecektir. En hafif tabiriyle inançlarımızın küçük  görülmesidir. Bunları inşallah kastetmemiştir." değerlendirmesini yaptı.
 
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Trabzon’da halk oylamasıyla  ilgili yaptığı açıklamada ''Beşer şaşar. Böyle bir yetkiyi peygambere versen  peygamberi bozarsın, olmaz. Kimseye bu yetki verilmez. Verilmemelidir." şeklinde  konuşmuştu.