Kurban fiyatları belli oldu!

AA |  12 Temmuz 2018 Perşembe - 10:40 | Son Güncelleme : 12 07 2018 - 11:48

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 850, yurt dışında 625 lira olarak belirlendiğini bildirdi.


Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Merkezi'nde düzenlenen "2018  Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu" tanıtım toplantısında, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı'nın, vatandaşın keseceği kurbanı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak amacıyla 1993'den beri vekaletle kurban kesim programını gerçekleştirdiğini söyledi.
 
"Emanetleriniz emanetimizdir." düsturuyla yola çıkan TDV'nin, kurban  faaliyetlerini büyük bir hassasiyet, itina ve sorumluluk duygusuyla yürüttüğünü  belirten Erbaş, vakfın, "dini esaslara uygun ve güven veren" bir yapılanmayla bu  yıl da gönül coğrafyasına hizmet etmeye hazır olduğunu vurguladı.
 
Erbaş, "Kurbanını paylaş, kardeşinle yakınlaş" temasıyla düzenlenen  program kapsamında, yurt içinde 280 kesim bölgesinde, yurt dışında ise 145  ülkenin 436 bölgesinde Başkanlığın, TDV görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesim  ve dağıtım gerçekleştirileceğini anlattı.
 
"Kurbanlar, mazlum kardeşlerimize dağıtılıyor"
 
Vekaletle kurban kesim programının, Türkiye'de müftülükler, yurt  dışında da büyükelçilikler, müşavirlikler, ataşelikler, koordinatörlükler ve  ilgili ülkelerdeki dini idareler ve yerel kuruluşlarla işbirliği içerisinde  yürütüldüğüne işaret eden Erbaş, şöyle konuştu:
 
"Yeryüzünde iyilik hakim olana kadar durmaksızın çalışmayı şiar edinen  vakfımız, kestiği kurbanları yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara,  Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına ulaştırmaktadır. Yurt dışında ise  öncelikle açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olduğu Afrika'dan başlamak  üzere, Orta Asya'dan Balkanlar'a, Kafkasya'dan Uzak Doğu ve Latin Amerika'ya  kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlum kardeşlerimize kurban dağıtımı  yapılmaktadır."
 
Ali Erbaş, TDV'nin 25 yıllık tecrübesi, deneyimli kadrosu, üstlendiği  ulvi emanetin bilinci ve asla suistimale müsaade etmeyen disipliniyle vekaletle  kurban kesimi konusunda öncü ve örnek olduğunu ifade ederek, "Bugüne kadar 1  milyon 364 bin 158 hisse kurbanın kesim ve dağıtımı vakfımız tarafından  gerçekleştirilmiştir. Vekaleti alınan kurbanlar, vekalet sahiplerinin isimleri  tek tek okunmak suretiyle bizzat Başkanlığımız ve Vakfımız görevli ve gönüllüleri  nezaretinde kesilmektedir." diye konuştu.
 
Vatandaşları kurban vekaleti konusunda iyi niyetli, güvenilir, şeffaf  ve profesyonel çalışmalara yönelmeye, istismara karşı uyanık ve hassas olmaya  davet eden Erbaş, şunları kaydetti:
 
"Din istismarıyla mücadele amacıyla bugüne kadar 41 ilimizde  gerçekleştirilen bilinçlendirme seminerlerinin, 13-15 Temmuz arasında da kalan 40  ilimizde yapılacağını bu vesileyle ilan etmek istiyorum. Başkanlığımızın birim  amirleri, uzmanları, müftü ve vaizleri tarafından verilen seminer ve  bilgilendirme ziyaretleri, illerde vali ve rektörlerimizden il idari kadrolarına,  yazılı ve görsel basın organlarından sivil toplum kuruluşlarına, din  görevlilerimizden halkımıza uzanan geniş bir yelpazede muhataplarına  ulaşmaktadır.
 
Kurbanlarımız kardeşlerimize umut olsun diyor, TDV tarafından bu yıl  belirlenen vekalet yoluyla kurban kesim bedellerini açıklıyoruz. Yurt içi kurban  bedeli 850 lira, yurt dışı kurban bedeli ise 625 lira olarak belirlenmiştir.  Vatandaşlarımız, 'www.diyanetvakfi.org.tr' ve 'bagis.diyanetvakfi.org.tr'  adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra il ve ilçe müftülüklerimize,  cami görevlilerimize, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da  vekalet yoluyla kurban programına katılıp, kurbanlarını vekalet yoluyla  kestirebilir. Vatandaşlarımız ayrıca '0312 416 90 00' numaralı çağrı merkezini  arayarak kurban vekaleti hakkında detaylı bilgi alabilir."
 
Ali Erbaş, yurt dışında yaşayan gurbetçi vatandaşların da Din  Hizmetleri Müşavirlikleri ve Din Hizmetleri Ataşelikleri ile bu ülkelerdeki  dernek ve din görevlileri vasıtasıyla kurban bağışlarını yapabileceğini sözlerine  ekledi.

ETİKETLER