Kumpas soruşturmalarını yürüten eski savcı Murat Yönder'in cezası belli oldu

AA |  16 Eylül 2019 Pazartesi - 16:30 | Son Güncelleme : 16 09 2019 - 18:07

Ergenekon, Balyoz, ÇYDD gibi kumpas soruşturmalarını yürüten eski savcı Mehmet Murat Yönder, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


FETÖ'nün darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen ve tutuklanan  Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu  (HSYK) üyelerinin yargılanmasına devam edildi.
İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay  Genel Kurul Salonu'nda görülen duruşmaya eski Yargıtay üyesi tutuklu sanık Mehmet  Murat Yönder ile avukatı katıldı.
 
Örgüt tarafından özel yetkili savcı yapıldığı, kamuoyunda "kumpas  davaları" olarak bilinen Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy, ÇYDD gibi davaların  soruşturma süreçlerini yürüttüğü ifade edilen Yönder, hakkındaki suçlamaları  reddetti. Uydurma delillerle basit olayları abartarak gece gözaltıları dahil  tutuklama yapılması gibi haksız ve adil olmayan işlemleri yapan ekip içinde yer  aldığı, örgüt talimatıyla Yargıtaya üye seçildiği, üye seçildikten sonra da FETÖ  mensuplarıyla bir araya gelerek toplantılara katıldığı belirtilen Yönder,  aleyhindeki tanık ifadelerini de kabul etmedi.
 
"Örgütün ceza daireleri sorumlusu eski Yargıtay Üyesi Muharrem  Karayol'un altında grup sorumlusu olarak görev yaptığı" iddiasını da reddeden  Yönder, tespite rağmen ByLock kullanmadığını öne sürdü.
 
 Savunmaların tamamlanmasından sonra duruşmaya ara verildi. Aranın  ardından Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, Daire üyesi Abdurrahman  Orkun Dağ tarafından açıklandı. Sanık Mehmet Murat Yönder'in, "silahlı terör örgütü FETÖ/PDY'ye üye  olmak" suçunun sabit olduğu belirtilen karara göre, sanığa Türk Ceza Kanunu'nun  (TCK) 314/2. maddesi gereğince "kastın yoğunluğu, örgüt içindeki konumu, örgütte  kaldığı süre" dikkate alınarak alt sınırdan uzaklaşılarak 8 yıl hapis cezası  verildi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713  sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza  artırılarak 12 yıla çıkarıldı.
Önder'in cezasında, yargılama sırasında pişmanlık gözlenmediği  gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun 62. maddesindeki indirim uygulanmadı. Sanığın  aldığı ceza göz önünde bulundurularak, tahliye talebi de reddedildi. Karara karşı temyiz yoluna başvurulabiliyor. Temyiz istemini, Yargıtay  Ceza Genel Kurulu görüşecek.
 
Firari Öz ile çalışmıştı
 
Firari eski savcı Zekeriya Öz ile Ergenekon soruşturmasını yürüten  Yönder, soruşturma kapsamına ÇYDD'yi sokarak, derneğin Genel Başkanı Prof. Dr.  Türkan Saylan'ın İstanbul'daki evinde sabaha karşı arama yaptırmıştı. Saylan'ın  kanser hastası olması nedeniyle arama ve gözaltı işlemleri kamuoyunda tepkilere  neden olmuştu.
 

ETİKETLER