Küçülmeyi telafi edip üstüne % 5 büyüyecek

06 Nisan 2016 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 06 04 2016 - 2:30

Geçen yıl yüzde 13 küçülen züccaciye sektörü Ideal Home fuarı ile moral buldu. Sektörde bu yıl hedef 2015’teki küçülmeyi telafi edip üzerine % 5 büyüme koymak.


 
Züccaciye sektörü, geçen hafta Ideal Homex fuarı ile yerli ve yabancı markaları buluşturdu. 5 yılda ikiye katlanan ve 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan sektör, ihracatta yaklaşık 4 milyar dolarlık rakamla dünya sıralamasında 6’ncı sırada bulunuyor. 
 
Züccaciyeciler Derneği Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, “Sektörümüz cari fazla veren ve yıllık 6.7 milyar dolar üretim hacmine sahip bir sektör. Bu rakamlara gastronomi dahil. İhracat sıralamasında Türkiye 3 milyar 970 milyon dolar ile 6’ncı sırada yer alıyor. İthalat ise 1 milyar 731 milyon dolar. Türkiye dünya ithalatında yüzde 1.29 pay ile 20’ncı sırada” diye konuştu. 
 
Mağaza 5 bine ulaştı
 
Türkiye’nin züccaciye sektöründeki ihracatının her yıl arttığını kaydeden Erdoğan, “Perakendenin organizeye dönmesiyle pazar yapısının değişmesi sektörü harekete geçirdi. 5 yıl önce 1.500 civarında olan mağaza sayısı 2015 sonunda 5 bin adede ulaştı. Yurtdışına açılmış çok sayıda firmamız var. Hem ürün çeşitliliği hem de markalaşma bilinci sürekli artıyor” dedi.
 
Dünya ve Türkiye konjonktüründe yaşanan gelişmelerin sektöre de yansıdığını ve 2014 yılına göre 2015’te yüzde 13’lük küçülme yaşandığını anlatan Ömer Ertuğrul Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“2016 yılında bu küçülmenin telafi edilerek yüzde 5 civarında bir büyümeyi hedefliyoruz. Ayrıca sektörümüzdeki markalaşma, Ar-Ge, inovasyon, tasarım çalışmalarının artmasını ve bunun da perakende sektörümüze yansıyarak iç piyasada, ihracatımıza yansıyarak dış pazarda sektörümüzün güçlenerek büyümesini ve rekabet gücünün artmasını bekliyoruz.”
 
Yüzde 25’i fuardan
 
Sektör ticaretinin yüzde 20-25’inin Ideal Homex’te gerçekleştiğini kaydeden Erdoğan, “Fuarda, Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Avrupa’dan Güney Afrika’ya, Rusya’dan Türki cumhuriyetlere kadar yaklaşık 100 ülkeden ziyaretçi ağırlandı. Uluslararası ticaretin başladığı önemli bir ticari platformu oluşturan bu fuar, 2016 yılını yüzde 5 büyümeyle kapatma hedefimize ulaşmamızda da önemli katkı sağlayacak” dedi.

ETİKETLER