Kronik öksürüğü olanlara "gece beslenmesi" uyarısı

AA |  22 Ekim 2019 Salı - 11:49 | Son Güncelleme : 22 10 2019 - 11:49

Uzun süreli geçmeyen öksürüğü bulunanlara, yatmadan en az dört saat önce her türlü beslenme alışkanlığını bitirmeleri uyarısı yapıldı.


 Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Gülhane Tıp  Fakültesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gerek, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, mevsim geçişleri ile sık görülen üst solunum yolu  enfeksiyonlarının tipik belirtisinin öksürük olduğunu söyledi. Öksürüğün 8 haftadan uzun sürmesinin "kronik öksürük" olarak  tanımlandığını ifade eden Gerek, kronik öksürüğün üst solunum yolu  enfeksiyonları, alerji ve reflü gibi mide rahatsızlıklarıyla da görülebildiğini  aktardı.
 
 Mevsim geçişlerinde özellikle alerjisi bulunanlarda öksürüğün daha sık  görüldüğüne işaret eden Gerek, "Öksürük değerlendirilirken mutlaka süresi,  balgamlı olup olmadığı, gün içinde ortaya çıkış saatleri, şiddeti, tetikleyici  faktörler ve eşlik eden diğer yakınmalar sorgulanmalıdır." dedi. Prof. Dr. Gerek, astımın da kronik öksürüğün ikinci en sık nedeni  olduğunu vurgulayarak, "Yaz ve kış döneminde öksürüğü olmayan sadece mevsim  geçişlerinde yoğun öksürük görülmesi durumu alerji ile ilgili bir problemin  olduğunu gösterir. Kronik öksürük, Kulak Burun ve Boğaz, Alerji ve Göğüs  Hastalıkları olmak üzere üç ayrı branş tarafından değerlendirilmesi gereken bir  durumdur." diye konuştu.
 
  
"Gece sütü reflüye yol açabiliyor"
 
Uzun süreli öksürükte beslenmenin de önemine değinen Gerek, "Kronik  öksürüğü olan birinin özellikle gece yatmadan en az dört saat önceden her türlü  yeme içme eylemini bitirmesi lazım. Son dört saatte içebileceğimiz tek şey, su  olmalı. Meyve, kuruyemiş, çay ve kahve de öksürük nedeni olur. Bunlardan uzak  durmak gerekir." dedi. Gerek, kronik öksürüğü bulunanların yaşadıkları ortama dikkat etmesi  gerektiğini vurgulayarak, "Hava sıcaklığındaki düşüşle birlikte evlerde  kaloriferler de yanmaya başlayacak. Ortamın yeteri kadar nemli olması gerekir.  Eğer kuru bir ortam varsa bu da öksürük için önemli bir kuvvetlendirici ortam  olur. Nem veren bir cihaz ya da kaloriferlerin üzerine bir su kabı koyarak da  ortamın nemini sağlayabiliriz. Bu da öksürük noktasında çok rahatlatır." şeklinde  konuştu.
 
 Çocuklarda kronik öksürüğün en sık nedenlerinin üst hava yolu viral  enfeksiyonları ve öksürükle seyreden astım olduğunu anlatan Gerek, şunları  kaydetti: "Uzun süreli balgamlı öksürüğü olan çocukların aileleri büyük bir  telaş içerisinde oluyor. Bunlara da baktığımız zaman genelinde yatmadan önce süt  içen çocukların büyük bir bölümünde olduğunu görüyoruz. Süt, midede reflüye yol  açabiliyor. Mideden gelen asit ve yiyecek karışımı da bu çocuğun akciğerine  kaçtığı zaman balgamlı bir öksürüğe sebep olabiliyor. Çocuklarda da gece  beslenmesine bu bakımından dikkat etmek gerekiyor."
Prof. Dr. Gerek, öksürük tedavisinde en iyi ilacın su olduğunu,  ıhlamur, kekik gibi doğal bitkilerle hazırlanan içeceklerin de tedaviye olumlu  katkısı bulunduğunu sözlerine ekledi.
 
  
 

ETİKETLER