Kriz devam ediyor! Güvenoyu vermeyecekler

AA |  14 Ağustos 2019 Çarşamba - 19:46 | Son Güncelleme : 14 08 2019 - 19:46

İtalya’daki hükümet krizinde Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Lig Partisi lideri Matteo Salvini, 20 Ağustos’ta parlamentoda Başbakan Giuseppe Conte için güvenoyu vermeyeceklerini açıkladı.


Başbakan Yardımcısı ve İçişleri  Bakanı Matteo Salvini, geçen perşembe kendisinin çıkardığı ve partisinin de Başbakan  Giuseppe Conte için güvenoyu talep etmesiyle zirve yapan krizde tavizsiz tavrını  sürdürüyor.
 
Partisinin güvenoyu talebini hemen işleme koymak için dün verdiği  önergeler Senato Genel Kurulunda reddedilen Salvini, Başbakan Conte’nin 20  Ağustos'ta Senato'da yapacağı açıklama sonrasında güven oylamasına gidilmesi için  bastıracaklarının işaretini verdi.  
 
Lig Partisi lideri Salvini, radyo programında yaptığı açıklamada, "20  Ağustos’ta Başbakan’a güvensizlik oyu vereceğiz." dedi.  
 
Salvini, saray oyunları ya da teknik hükümetlere izin  vermeyeceklerini, doğru, demokratik, şeffaf yolun seçimlere gitmekten geçtiğini  belirterek, "Biz, İtalyanların oy kullanabilmesi için elimizden geleni  yapıyoruz." diye konuştu.
 
Lig'in koalisyon ortağı 5 Yıldız Hareketi'nin (M5S) blog sitesinden  Salvini'ye tepki gösterildi. Blogda paylaşılan yazıda, "Salvini'nin tutarsızlığı  gerçekten utanç verici. O ve Lig'den gelen bakanlar, Başbakan Conte'ye  güvensizliklerini açıklamışken neden halen bu hükümetin parçası olmaya devam  ediyorlar? Neden halen koltuklarına bağlı kalmayı sürdürüyorlar?" ifadeleri  kullanıldı.
 
Sarı-yeşil koalisyon krizde
 
Ülkede bir süredir fikir ayrılıkları nedeniyle karşı karşıya gelen  koalisyon hükümetinin ortakları M5S ile Lig Partisi, Senatoda geçen hafta yapılan  Torino-Lyon Yüksek Hızlı Tren Projesi'ne ilişkin oylamada da karşıt saflarda yer  alınca Lig lideri Salvini'den, "hükümetin parlamentoda çoğunluğunu kaybettiği"  gerekçesiyle bir an önce erken seçime gidilmesi çağrısı gelmişti.
 
Koalisyon ortağı M5S'nin lideri Di Maio ise Lig'i, seçmenle ve ülkeyle  dalga geçmekle suçlayarak, "Parlamenterlerin sayısını azaltalım, sonra da  seçimlere gidelim." açıklamasını yapmıştı.
 
Başbakan Conte de önceki haftalarda sahillerden görüntü veren  Salvini'ye tepki göstererek, "Bu hükümet her zaman az konuştu, çok iş yaptı. Bu  hükümet sahilde değildi." ifadesini kullanmıştı.
 
Parti renklerinden ötürü sarı (M5S) - yeşil (Lig) koalisyon olarak  anılan teknokrat Başbakan Conte liderliğindeki hükümet, ülkede 4 Mart 2018'de  yapılan genel seçimlerde en yüksek oyu alan iki parti arasında 1 Haziran 2018'de  kurularak göreve gelmişti.
 
Ülkede mayısta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde göçmen  karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı Lig, oylarını arttırarak yüzde 34 ile İtalya'da  birinci parti çıkmış, M5S ise 2018 seçimlerine göre büyük düşüş yaşamış ve oyları  yüzde 33’ten yüzde 17’ye gerilemişti.

ETİKETLER