Kritik uyarı: Savaşa yol açabilir

AA |  23 Ağustos 2018 Perşembe - 23:23 | Son Güncelleme : 23 08 2018 - 23:23

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin'in Güney Çin Denizi'nde petrol aramasının savaşa neden olabileceğini söyledi.


Yerel basında çıkan haberlere göre, Duterte, Çin'i Güney Çin  Denizi'ndeki faaliyetlerinden dolayı uyardı.
 
Çin'in, ülkesinin de hak iddia ettiği Güney Çin Denizi'ndeki adalarda  bazı faaliyetlerde bulunduğunu belirten Duterte, Filipinler'in bölgedeki  gemilerin hareketlerini uydu üzerinden izleyeceğini kaydetti.
 
Duterte, Çin'in adalardaki kaynakları sahiplenmeye devam ettiği sürece  problemler çıkacağını ve bunun savaşa yol açabileceğini söyledi.
 
Güney Çin Denizi sorunu
 
Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı  bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.
 
Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine askeri üs ve  tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin  yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak  üzere Vietnam, Bruney ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle  egemenlik tartışmaları yaşıyor.
 
Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek  egemenlik hakkı iddiasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.
 
Bölgede kendini savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını  öne süren ve askeri tesisler inşa eden Çin'in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda  Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi  (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody  (Yongşingdao) Adası'nda da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri  bulunuyor.
 
Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen  takımadalar, Vietnam tarafından "Hoang sa" ve "Truong Sa", Çin tarafından ise  "Şişa" ve "Nanşa Çundao" olarak adlandırılıyor.

ETİKETLER