Kritik isimler hakkında istenen ceza belli oldu

AA |  22 Ekim 2019 Salı - 13:15 | Son Güncelleme : 22 10 2019 - 14:26

Eski Genelkurmay Adli Müşaviri Hayrettin Kaldırımcı ile Hukuk İşleri Müdürü Muharrem Köse'nin ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) askeri yargıdaki  yapılanmasına ilişkin 21 kişinin yargılandığı davada, eski Genelkurmay Adli  Müşaviri Muharrem Köse ve adli müşavirlik de yapmış Hukuk İşleri Müdürü Hayrettin  Kaldırımcı'nın da aralarında bulunduğu 6 sanık hakkında "anayasayı ihlal"  suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi. 
 
Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları  Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile  yakınları ve taraf avukatları katıldı.
 
Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Emin Yıldırım, esasa yönelik mütalaasını  açıkladı.
 
Savcı Yıldırım, sanıklardan eski Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri  Hakim Tuğgeneral Hayrettin Kaldırımcı, eski Genelkurmay Başkanlığı Hukuk İşleri  Müdürü Hakim Albay Muharrem Köse ile eski Genelkurmay Adli Müşavirliği Ceza  İşleri Müdürü Albay Mehmet Oğuz Akkuş, eski Milli Savunma Bakanlığı Askeri Adalet  İşleri Başkanı Albay Mehmet Ali Almış, eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Adli  Müşaviri Albay Mehmet Emin Yapar, eski Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcısı  Yarbay Ali Müjdat Eski'nin "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet  hapisle cezalandırılmasını talep etti.
 
Savcı, eski yarbaylar Bedrettin Özgür ve Uğur Aydın, eski albaylar  Erhan Ermişoğlu, İsmail Karataş, Şaban Ümit Gül ve Seyfi Bulduk, eski binbaşı  Yasin Akdeniz, eski yüzbaşılar Necmettin Aksoy, Nazmi Şengül, Erhan Alp ve Kani  Yolcu, eski üsteğmenler Mustafa Eruyar ve Harun Birol Mert hakkında da "silahlı  terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istedi.
 
İddia makamı, firari sanıklardan Kurtuluş Kaya ve İlhan İpek  hakkındaki yakalama kararlarının devamı ile bu sanıklar yönünden tefrik kararı  verilerek yargılamalarına ayrı bir esas üzerinden devam edilmesini mütalaa etti.
 
Duruşmaya, öğle arasının ardından devam edilecek.
 

ETİKETLER