Kremlin ABD'yi "gayrimeşru" yaptırım uygulamakla suçladı

AA |  09 Ağustos 2018 Perşembe - 13:21 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 13:21

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov "Salisbury davasında yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları reddediyoruz. ABD’nin bu konuda attığı kısıtlayıcı adımları gayrimeşru görüyoruz" dedi.


Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, ABD’nin Rusya’ya  yönelik yaptırımlarını gayrimeşru gördüklerini belirterek, "ABD’nin Rusya’ya  yönelik yaptırımları kesinlikle kabul edilemez. Salisbury olayında yaşananlarla  ilgili Rusya’nın katılımına yönelik suçlamaları reddediyoruz." dedi. 
 
Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin,  İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi nedeniyle  Rusya’ya yönelik açıkladığı yeni yaptırımlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Sözcü Peskov, "Bu tür kararlar, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yapılan son görüşmedeki yapıcı havaya  tezat bir durum oluşturuyor." diye konuştu.
 
Rusya’nın Salisbury’deki olaylara katılımına yönelik suçlamaları da  reddeden Peskov, "Salisbury olayında yaşananlarla ilgili Rusya’nın katılımına  yönelik suçlamaları reddediyoruz. ABD’nin bu konuda attığı kısıtlayıcı adımları  gayrimeşru görüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
ABD ile yapıcı bir ilişki kurmaya yönelik adımlar atmaya devam  edeceklerine işaret eden Peskov, "Rusya, ABD ile yapıcı bir ilişki kurulmasına  yönelik umutlarını korumaya devam edecek. Bu yalnızca ülkelerimiz açısından  değil, tüm dünyanın istikrarı ve güvenliği için de önem taşıyor."  değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Skripal ve  kızının İngiltere’de zehirlenmesi nedeniyle Moskova’ya uygulanacak yeni  yaptırımların 22 Ağustos'ta yürürlüğe gireceği bildirilmişti.
 
Söz konusu yaptırımlar kapsamında ilk etapta Rusya’nın ihracatının ve  finansman erişiminin kısıtlandığı ifade edilirken, Rusya’nın gelecekte kimyasal  silah kullanmayacağına dair garanti vermemesi halinde Rus havayolu şirketi  Aeroflot'un ABD'ye uçuşlarının engellenmesi dahil olmak üzere çok sayıda ek  

ETİKETLER