Kredi vaadiyle emeklileri dolandıran şüphelilere operasyon!

AA |  02 Aralık 2019 Pazartesi - 9:01 | Son Güncelleme : 02 12 2019 - 14:16

İstanbul merkezli 13 ilde, kredi ihtiyaçlarını karşılama vaadiyle 900’den fazla emekliyi dolandırdıkları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı verilen 85 şüpheliden 43'ü yakalandı.


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında  İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir  şebekenin çeşitli nedenlerle bankalardan kredi çekemeyen çok sayıda emekliyi,  komisyon karşılığında ihtiyaçlarını karşılama vaadiyle dolandırdığı bilgisi  üzerine çalışma başlattı.
 
Söz konusu soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 85  şüphelinin yakalanması için İstanbul, Muğla, İzmir, Tekirdağ, Bursa, Edirne Adıyaman, Balıkesir, Konya, Zonguldak, Kırklareli, Kocaeli ve Denizli’de eş  zamanlı operasyon başlatıldı.
 
"Örgütlü suç kapsamında tefecilik", "nitelikli dolandırıcılık" ve  "bankacılık kanuna muhalefet suçlarından" işlem gören şebeke üyelerinin, 900’den  fazla emekliyi benzer yöntemle dolandırdığı ve aylık 5 milyon lira haksız kazanç  elde ettiği tespit edildi.
 
Sosyal medya ve gazetelere ilan vermişler
 
Şüphelilerin emeklilere kredi kullandırmak amacıyla sosyal medya ve  gazetelere "Emeklilere Kredi", "Kredim Kolay" başlıkları altında ilan verdikleri  belirlendi.
 
İlanlardaki iletişim numaralarını arayan vatandaşların kredi  ihtiyaçlarına ticari faaliyet görünümünde karşılama vaadi ile hileli davranış  sergileyerek İstanbul'a gelmelerini sağladıkları tespit edildi.
 
Alibeyköy ve Esenler Otogarı gelen vatandaşları servis ve özel  araçlarla alan şüpheliler, Beylikdüzü ve Şişli'deki ofislerine yakın pastane,  kafe tarzı yerlerde ikramlarda bulunarak güven sağladıktan sonra ofislerine  götürdükleri öğrenildi.
 
Mağdurlara yüksek ücretli cep telefonu ve benzeri cihazlar satın  alıyormuş gibi fatura kesildiği, maaşlarının 12 katı senet imzalatılarak aynı gün  örgüt üyeleri komisyoncular refakatinde Çağlayan veya Bakırköy adliyesindeki İcra  Müdürlüklerine götürdükleri öğrenildi.
 
Emeklileri, İcra Müdürlüğü görevlilerinin sorun çıkarmaması için  "tembihleme" yaptıkları belirlenen şüphelilerin, maaşlarının 12 ay süre ile  tamamının kesilebilmesi için muvafakat imzalatılıp icra takibine başlandığı,  komisyon, avukatlık ücreti ve dosya masrafı adı altında büyük miktarlarda  kesintiler yaptıktan sonra emeklilere, bazılarına yol parası kadar olmak üzere  cüzi miktarda para verdikleri, akabinde hukuki açıdan sorun teşkil etmemesi  amacıyla paranın tamamı veriliyormuş izlenimi yaratmak için haberli veya  habersizce kamera görüntüsü alındığı ve olası bir adli işlemde bu kayıtların  kullanılmak üzere saklandığı, emekli vatandaşların birçoğunun maaşına uygulanan  icra takibinin ücretinden haberdar olmadığı, aldıkları paranın, söylenen  miktardan çok az olduğu, satıldığı iddia edilen ve fatura kesilen telefonların  emeklilere hiç verilmediği, ticari faaliyet görünümüyle hileli davranışlarla  mağdur edildikleri tespit edildi.
 
Operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 85 şüpheliden  43'ü yakalandı. Diğer şüphelilerin yakalanması için çalışmaların sürdüğü  bildirildi.