Kredi kartında borç ve faiz sarmalına yapılandırma çözümü!

19 Ağustos 2019 Pazartesi - 9:46 | Son Güncelleme : 19 08 2019 - 9:46

Kredi kartında borç ve faiz sarmalına düşmüşseniz yapılandırmadan yararlanın. Hacizlik olmuşsanız, yüksek faize itiraz edin.


Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor.  Takvim Yazarı Faruk Erdem yazdı.   Erdem, "Kredi kartında borç ve faiz sarmalına yapılandırma çözümü' başlıklı yazısında şunları dile getirdi: Kredi kartı kullanırken dikkat etmemiz gereken konuları birkaç gündür yazıyorum. Özellikle faiz ve ücret tuzaklarına dikkat çekiyorum. Tabii en önemlisi ise bilinçli şekilde kartı kullanmak. Bunu başardığınızda kartın sizin için büyük bir avantaja dönüştüğünü, cebinizde hazır faizsiz kredi haline geldiğini ve zor zamanların en büyük yardımcısı olduğunu göreceksiniz. Bütün bunları başaramamış, borç sarmalına düşmüşseniz, yine de pes etmeyin. Bundan da çıkış yolları var. Öncelikle durumunuzu tespit etmeniz gerekiyor. Eğer birkaç aydır borcunuzu ödeyemiyorsanız ve birikiyorsa, henüz idari takip aşamasına gelmişsiniz demektir. Burada muhatabınız bankanız olacak ve gecikme faiziyle kurtulma şansını bulacaksınız. İlk yapacağınız iş sorunlu kartınızı hemen alışverişe kapatıp artık çözüme odaklanmanız olmalıdır. Bunun için bankanızla diyaloğa geçmelisiniz. Çünkü siz ne kadar kaçarsanız, o kadar işin avukatlara gitmesine zemin hazırlarsınız. Borcu hemen kapatamıyorsanız yapılandırma talep edin. Burada makul bir sonuç alamaz iseniz düşük faizli tüketici kredisi çekerek borcu kapatabilirsiniz. Kamu bankalarında tüketici kredisi faizleri yüzde 1.49 seviyelerine düştü. Yüzde 2 seviyelerindeki faizi ödemek yerine, düşük faizli krediyle borcu kapatabilir, temiz sayfa açabilirsiniz.
 
 
HACİZE DİKKAT
Eskiden yüzde 300-400'leri bulan temerrüt faizleriyle gerçekten tüketicilerin evlerini alıyorlardı. Şimdi bu oranlar düşse de temerrütte yine günlük işletilen faiz ve noter, ihbar, avukat, icra ve takip gibi ekstra masraflar borcu katlıyor. Çıkarılan borç ve faizlerin haksız olduğunu düşünüyorsanız, icra takibine itiraz edin. Avukatların bu tür tehdit telefon ve mesajları için Yargıtay emsal karar aldı, suç olduğuna karar verdi.
 
AİDATA ÇÖZÜM VAR
 
Bankalar kredi kartlarına çok yüksek aidatlar almaya devam ediyor. Bunu kimi müşteriler öderken, kimileri ise ödemiyor. Bankayı arayıp 'kartımı iptal edin' diyorsunuz, hemen aidat iade ediliyor. Bu taktik en geçerlisi. Noter kanalıyla yazılı ihtarda bulunmak da bir çözüm. Sonraki aşama ise dava.  Kaymakamlıklara gidip hakem heyetlerine müracaat edin. Başvuru hem kolay hem ücretsiz. Başvuruda matbu dilekçeyi doldurup, elinizdeki ödediğiniz ücretleri ispatlayan belgeleri de ekleyin.
 
.