KPSS önlisans sonuçları ne zaman açıklanacak?

26 Kasım 2018 Pazartesi - 11:28 | Son Güncelleme : 26 11 2018 - 11:28

KPSS önlisans sınavı 4 Kasım'da gerçekleşti, hemen sonrasında gözler ÖSYM'ye çevrildi. KPSS önlisans sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. İşte binlerce öğrencinin merakla beklediği KPSS önlisans sonuçlarının açıklanacağı o tarih...


KPSS önlisans sonuçları için geri sayım başladı. Heyecanlı bekleyiş sürerken KPSS önlisans sınavının sonuçları için çok az bir zaman kaldı.

SONUÇLAR O TARİHTE!

KPSS önlisans sınav sonuçları 29 Kasım tarihinde sonuc.ösym.gov.tr adresi üzerinden adaylara duyurulacak. KPSS önlisans sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren adaylar tarafından TC kimlik numarası ve aday şifreleri girildikten sonra sorgulanabilecek.

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı
 
Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.
 
Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.
 
a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,
 
b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.