Kovid-19 salgınının en çok etkilediği sektörler mercek altında

AA |  07 Nisan 2020 Salı - 17:32 | Son Güncelleme : 07 04 2020 - 17:32

Başkent Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın, yeni tip corona virüs (Kovid-19) salgınından en çok turizm ve ağırlama, hava yolları, otomotiv ve tüketici ürünleri sektörlerinin etkilendiğini belirterek, "Salgın sonrasında çok ülkeli üretim felsefesi, yerini istikrarlı arz, daha yüksek maliyetler, az kar ama risksiz büyüme modellerine bırakacak. Bu bağlamda, dijital dönüşümü etkin ve etkili kullanabilecek ülkeler daha başarılı olacak." dedi.


Işın, AA muhabirine, Kovid-19 salgınından etkilenen sektörlere ve  salgın sonrası döneme ilişkin değerlendirmede bulundu.
Dünyayı etkisi altına alan salgının etkisinin bazı sektörlerde daha  fazla hissedildiğini ifade eden Işın, "Şu ana kadar bundan en çok etkilenen  sektör turizm ve ağırlama oldu. Bunu hava yolları, otomotiv ve tüketici ürünleri  sektörleri takip ediyor. Salgınla ortaya çıkan bu süreçten, müşterilere dokunan  işletmeler başarılı çıkabilir." diye konuştu.
 
Üretime egemen çok ülkeli tedarik zincirlerinin, şu an yaşanan tedarik  kırılganlığının en önemli sebeplerinden biri olarak görülebileceğine işaret eden  Işın, şöyle konuştu:
 
"Bundan sonra daha milliyetçi, daha kendine yeten ekonomilere küresel  olarak evrileceğimize dair beklentiler var. Kovid-19 salgını sonrasında 'çok  ülkeli üretim' felsefesi yerini, istikrarlı arz, daha yüksek maliyetler, az kar  ama risksiz büyüme modellerine bırakacak. Bu bağlamda, dijital dönüşümü etkin ve  etkili kullanabilen ülkeler daha başarılı olacak. Kısa bir zaman önce, dijital  dönüşümü ülkeler nasıl içselleştirecek diye düşünürken, pandeminin vuruşuyla  küresel boyutta, dijital dönüşümün merkezine daldık."
 
Sosyal mesafe için logo değişikliği stratejisi
Işın, işletmelerin iş yapışları ve imaj çalışmalarının da bu dönemde  değişime uğrayacağına dikkati çekerek, "Krizi fırsata dönüştürüyor algısı  yaratmayan, tüketiciye dokunan işletmeler bu salgının kazananları olacaktır."  ifadesini kullandı.
 
Avrupa Birliği'nin (AB) salgın sırasında aktif bir rol oynayamamasının  özellikle İspanya ve İtalya'da birliğe karşı olumsuz bir algı oluşturduğunu  hatırlatan Işın, salgın sonrası vize politikalarının sıkılaşmasına yönelik bir  eğilimin söz konusu olabileceğini dile getirdi.
 
Işın, "Ülkelere giriş yapacak kişilerden sağlıklı olduğuna, virüs  taşımadığına dair bir test istenmesi bile söz konusu olabilecektir. Bu durum, hem  ticaret hem turizm sektörlerini olumsuz etkileyecektir." değerlendirmesinde  bulundu.
 
Dünyaca ünlü birçok otomotiv markasının solunum cihazı üretme kararı  verdiğini belirten Işın, şunları kaydetti:
"Böylece, bu firmalar hem toplumun gözünde marka değerlerini  artırmakta hem de sosyal farkındalıklara vurgu yapmaktadırlar. Ülkemizde bazı  firmaların bu bağlamdaki Ar-Ge çalışmaları kayda değerdir. Markaların sosyal  mesafeyi vurgulamak için logolarında değişiklik yapmaları bu bağlamda diğer  çarpıcı bir stratejiyi oluşturmaktadır. Bu dönemde, işletmelerin reklamlara ara  vererek, salgına ilişkin doğru bilgi içeren sosyal spotlar yayınlamaları  tüketicinin gözünde olumlu algı yaratacaktır."
 
Işın,  yeni dönemde, özellikle işletmelerin kendi çalışanlarına  yönelik uygulamalarının toplum nezdinde olumlu yansımalarının olacağını anlattı.  Bu dönemde, proaktif ve yaratıcı davranan işletmelerin öne çıktığını vurgulayan  Işın, "Örneğin, 'temassız teslimat seçeneği' ya da 'siparişi kapıya bırak'  uygulamaları sosyal mesafeyi zedelemeyen başarılı uygulamalar arasındadır." dedi.