Kosova Meclisi FETÖ'cüler için olağanüstü toplandı!

AA |  04 Nisan 2018 Çarşamba - 22:25 | Son Güncelleme : 04 04 2018 - 22:25

Kosova Meclisinde 40 milletvekilinin talebi doğrultusunda Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 6 üst düzey mensubunun Türkiye’ye sınır dışı edilmesiyle ilgili olağanüstü oturum düzenlendi.


Kosova Demokratik Birliği (LDK), Kendin Karar Al Hareketi ve Bağımsız  Milletvekilleri grubu tarafından talep edilen ve uzun süren oturumda  milletvekilleri hükümetten 6 FETÖ mensubunun sınır dışı edilmesiyle ilgili  prosedürler hakkında bilgi talep etti. Milletvekilleri yasalarda yer alan  prosedürlere saygı gösterilmediğini savunarak, eleştirilerde bulundu.
 
Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kamu Yönetimi  Bakanı Mahir Yağcılar, oturumda yaptığı konuşmada, yapılan eleştirilerle ilgili  açıklamalarda bulundu.
 
Kosova'da bazı yayın organlarında sınır dışı edilenlerle ilgili yer  alan 60 milyon avroluk vergi kaçakçılığı konusuna ve devlet yönetimini yıkıcı  faaliyetlerine değinen Yağcılar, bunların gerçek olması durumunda Kosova  İstihbarat Ajansının (AKİ) kanun ve anayasa çerçevesinde hareket ettiğini ifade  etti.
 
Sorumlusu olduğu Kamu Yönetimi Bakanlığından AKİ ve polisin talepleri  doğrultusunda 20’nin üzerinden sivil toplum kuruluşunun (STK) çalışmalarının  askıya alındığını hatırlatan Yağcılar, “Ben de çalışanlarım da ayrıntıları  bilmiyoruz çünkü yürürlükte olan yönetmeliği uyguluyor ve bu STK’ların Kosova’nın  istikrarına tehlikeli olduğunu değerlendiriyoruz.” diye konuştu.
 
Kosova’nın Türkiye’nin partneri olduğunu kaydeden Yağcılar, “İyi  ilişkilerde bulunmamız gerekiyor. Kosova’ya koşulsuz desteğinden dolayı Türk  devletine teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda en kısa zamanda gerçeklere  ulaşıp Türkiye vatandaşları için Türkiye’de de adil yargılamaya inanmalıyız.”  dedi.
 
Kosova’daki Türk toplumu olarak Türkiye ile iyi ilişkilerden yana  olduklarını dile getiren Yağcılar, “Bu durumda, tüm Kosovalıları ve Kosova  hükümetlerini 2002 yılında iktidara geldiklerinden bu yana son 16 yılda koşulsuz  destekleyen Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ı destekliyoruz."  ifadesini kullandı.
 
"GEÇTİĞİMİZ YIL KOSOVA'DAN 344 YABANCI SINIR DIŞI EDİLDİ"
 
Öte yandan Adalet Bakanı Abelard Tahiri de geçen yıl Kosova'dan 344  yabancı vatandaşın mahkeme kararı olmaksızın sınır dışı edildiğini aktararak, "Bu  sınır dışı edilen kişiler hakkında ilgili kurumlar hariç ne Cumhurbaşkanının ne  Başbakanın ne Adalet Bakanının ne de bir başkasının bilgisi vardı çünkü Kosova  Cumhuriyetinde yasa dışı bulunma ile ilgili sorumluluk poliste, İçişleri  Bakanlığındadır." dedi.
 
Tahiri, ayrıca her sınır dışı edilmenin, transferin ya da ihracın  ilgili iki ülke iş birliğinde gerçekleştiğini söyledi.
 
"TERÖR ÖRGÜTÜ FETÖ KOSOVA'NIN DA ÜLKE GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR"
 
KDTP Milletvekili Fikrim Damka ise "Kosova kamuoyunda 'Gülenciler'  olarak anılan suç şebekesi" ifadesini kullanarak, örgütün nihai hedefinin bir  kişinin "peygamberleştirilmesi" ve laik devletin yok edilmesi olduğunu  hatırlattı.
 
Damka, "On yıl önce 732 akademisyen, subay, gazeteci ve siyasetçi FETÖ  örgütünün savcı ve yargıçları tarafından kumpas davalarında cezalandırıldılar.  Alçak örgüt 15 Temmuz 2016'da Türk Silahlı Kuvvetlerinin silah, uçak ve  helikopterlerini kullanarak darbe girişiminde bulundu. Bu felakette 248 kişi  hayatını kaybetti, 2 bin 196 kişi ise yaralandı. Sanıklar, davalarda FETÖ'nün  darbe girişimini ve emirleri terörist elebaşı Fetullah Gülen'den aldıklarını  anlattılar." şeklinde konuştu.
 
Kosova'dan sınır dışı edilen FETÖ mensupları hakkında da konuşan  Damka, bu kişilerin öğretmen kisvesinde yasa dışı eylemlerde bulunduklarını  vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Sınır dışı edilen doktorun neyle suçlandığını iyi araştırın.  Doktorun, Ergenekon davasında sahte belgeler ile davalara sızarak nasıl  etkilediğini araştırın. Aynı şekilde 'Hizmet okulu' adı verilen okulun yıllık 60  milyon avro değerindeki cirosunu geniş bir şekilde araştırın. Bunlar nereye  akıyor? Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığının bütçesi ile bu bütçeyi  karşılaştırın."
 
AKİ'nin raporuna dayanarak "Kosova medyasının finanse edilmesi, Kosova  polisi ve Kosova Güvenlik Gücünde (FSK) muhbirlerin görevlendirilmesi" gibi  örgütün Kosova'daki hedefleriyle ilgili bazı bilgiler paylaşan Damka, "Açık bir  şekilde ifade etmek isterim ki oldukça tarafsız olarak değerlendirdiğim  istihbarat ajansının raporundan, aynı zamanda Cumhurbaşkanının açıklamalarından,  terör örgütü FETÖ'nün sadece Türkiye için değil, Kosova'nın da ülke güvenliği  için tehdit edici bir unsur olduğu anlaşılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ETİKETLER