Kore rüzgarı

21 Mart 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 21 03 2017 - 2:30

10.3 milyar dolarlık 1915 Çanakkale Köprüsü’nü yapacak olan Limak ve Yapı Merkezi’nin ortakları Güney Koreli Daelim ve SK oldu. SK, Ünal Aysal’ın şirketinden de hisse aldı.


Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesinde en iyi teklifi 6.99 dolar/cent ile Kalyon ile ortağı Hanwha verdi.

Korea Eximbank, 10.3 milyar TL’lik 1915 Çanakkale Köprüsü’nün finansmanıyla ilgilendiklerini açıkladı. Bankanın yetkilisi, başka Koreli grupların da ilgili olduğunu kaydetti.Karapınar ihalesini

Kalyon-Hanwha aldı

Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı, 1.3 milyar dolarlık yatımla hayata geçecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 1.500 kişiye istihdam sağlayacak projenin Türkiye’yi önemli bir yere taşıyacağını söyledi

Konya Karapınar’da kurulacak 1.000 megavatlık güneş enerjisi santrali için ihale gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin kurulacağı Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ihalesine 4 ortak girişim grubu katıldı. Limak-CMEC- Haeron Solar Ortak Girişim, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grubu ihalede yer aldı. İhalede kilovatsaat başına en düşük teklifi 6.99 dolar/cent ile Kalyon ve Güney Koreli ortağı Hanwha Grubu verdi.

En az % 60 yerlilik

İhale sonrasında yapılacak proje kapsamında, Türkiye’de yılda minimum 500 megavat fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip fabrika kurulumu gerçekleştirilecek ve 10 yıl boyunca da Ar-Ge yapmak şartıyla Karapınar YEKA’da bin megavatlık bağlantı kapasitesi tahsisi yapılacak.Şartnamede, ilk 500 megavattaki yerlilik oranının yüzde 60, ikinci 500 megavattaki yerlilik oranının da yüzde 70 olması hedefi yer alıyor. 

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar YEKA-1 GES, enerji sektöründe yerlileştirme şartına ve YEKA bazlı fiyat belirlenmesi esasına dayalı ilk uygulama olacak. Söz konusu proje ile gelecek yıllarda yenilenebilir elektrik ve ekipman üretiminin artırılması, teknoloji transferi yapılması ve dışa bağımlılığının azaltılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

1.3 milyar $

Proje ile 1.3 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilmesi beklenirken santralden yılda 1.7 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek ve 600 bin evin ihtiyacı karşılanacak.

Yenilenebilir enerjide çok kritik kavşak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ihaleyi Türkiye enerji sektörü açısından “devrim niteliğinde” ve “yenilenebilir enerjide çok kritik bir kavşak” sözleriyle tanımladı. Albayrak, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ihalenin sonunda Kalyon-Hanwha grubu 6.99 dolar/cent fiyatla hem Türkiye yenilenebilir enerjisi açısından, hem bölgede enerji piyasası açısından çok büyük bir yatırım taahhüdüyle kazanan oldu. Türkiye’de güneş enerjisinde teknoloji üreten, hem iç piyasaya hem de bölgeye ihraç edilecek olan bir sürecin de başlangıcına şahitlik etmiş olduk. Önümüzdeki aylarda benzer ihaleyi inşallah rüzgar enerjisi ile yapacağız. Böyle bir yatırım dünyaya da Türkiye ekonomisinin büyüklüğü açısından önemli bir mesaj veriyor. Çıkan sonucun ekonomik değeri de tarihi bir resmi ortaya koyuyor. Birileri ne derse desin, biz bu milleti, Türkiye Cumhuriyeti’ni büyütmeye devam edeceğiz. Bu yatırım, ciddi sayıda, 1.500’ün üzerinde insan istihdam etmesi açısından yerli mühendislerle birlikte Türkiye’yi önemli bir yere taşıyacak.”