Gazetevatan.com » Yazarlar » New York trendleri

New York trendleri

19 Şubat 2017 Pazar


New York Moda Haftası sona erdi, sırada Londra, Milano ve Paris var. Ancak önümüzdeki sezonların trendlerini keşfetmek için dört büyük moda şehrini gezmemize gerek yok. Sabırsız bünyeler için şimdiden önümüzdeki sonbaharın trendlerini listeleyebiliriz.

Bu sonbahar, pek çok moda markasının ve tasarımcının mesajlarını tasarımlarına taşımalarıyla hatırlanacak. Daha önce erkek moda haftasında karşımıza çıkan bu trend, kadınları da etkisi altına alacak. Özellikle Prabal Gurung Sonbahar 2017 koleksiyonunda karşımıza çıkan mesaj kaygılı tişörtler, olayı kişiselden toplumsala taşıyacak.

Sokak stili fotoğraflarında sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan puf ceketler de hayatımızda kalıcı olacak. Bomber formda veya uzun fark etmeksizin renk renk, desen desen puf ceketlere sokaklarda sıklıkla rastlanacak. Benim farklı puf ceketler arasında favorimse geniş kesimli olan ‘pofuduk’ modeller.

Bir trend yazısında “Önümüzdeki sonbaharda kadife trend olacak” cümlesini okumak kimseyi şaşırtmamalı. Zira birkaç sezondur hayatımızda olan kadife, sezonluk bir trend olmaktan çıktı, kalıcı bir tercihe dönüşüyor. Elbiseler, etek ceket ikilileri, aksesuarlar derken tasarımcılara geniş bir oyun alanı sunan kadifenin her yerde karşımıza çıkacağını söylemesem olmaz.

New York podyumlarından öğrendiğimiz bir şey daha var; kısa saçlar geri dönüyor! Lüle lüle saçları şekillendirmekle uğraşmak istemeyen, kırık uçlardan bunalan kadınlara ilaç gibi gelecek kısa saç trendi kapımızda. Kısa saçları tamamlayan özgün makyajlardaysa göz altı bölgesindeki ışıltılar ve renkli göz kalemleri dikkat çekiyor.

En stil sahibi ‘Papa’

Son zamanlarda herkesin dilinde olan ‘The Young Pope’ adlı dizi, moda severleri de etkisi altına almışa benziyor. Jude Law’un tarihteki ilk Amerikalı Papa’yı canlandırdığı dizi sanal dünyada en çok konuşulanlar arasında yer alıyor.

Jude Law’ın hayat verdiği Lenny Belardo, yani genç Papa, sadece karakteri veya olaylara yaklaşımıyla değil, stiliyle de dikkat çekiyor. Kırmızı ayakkabıları, iddialı güneş gözlükleri, altın işlemeli tören kıyafetleri derken pek çok detayda moda dünyasına göndermeler içeren diziye moda dünyasının cevabıysa gecikmedi.

“Genç Papa podyumda nasıl görünürdü?” sorusunun cevabı niteliğinde hazırlanan kolajlar sayesinde Jude Law’u BALMAIN ya da Dolce&Gabbana tasarımları içinde podyumda süzülürken görüyoruz. Eğlenceli ve iç gıcıklayan yönleri olan bir diziyle ilgili daha iyi ne paylaşılabilirdi ki?

Kadın gözüyle

Yapılan bir araştırma, kadınların diğer kadınların vücutlarında en çok hangi bölgeleri ‘süzdüklerini’ ortaya çıkartmış. Bu eğlenceli araştırmada ilk tanışma esnasında yaşanan gerginliğin nedenini biraz olsun anlayabileceğimiz sonuçlara ulaşılmış. Örneğin kadınlar ilk olarak karşılarındaki kadınların göğüs ve basen bölgelerine odaklanıyormuş. Sonrasında yüz ve bacaklar gelirken en son kollara dikkat ediliyormuş. Bol kesimli kıyafetlerse kadınların ince bir fiziğe sahip olduğu algısını yaratıyormuş.

İster kadınların birbiriyle rekabete hazırlanması deyin, ister zararsız bir dedikodu kaçamağı için malzeme toplamak; bir kadının gözünden diğerinin nasıl algılandığını anlamak zor zanaat.