Gazetevatan.com » Yazarlar » Alışverişin tam zamanı

Alışverişin tam zamanı

27 Kasım 2016 Pazar


Yeni yıl için geri sayım devam ederken birbiri ardına gelen alışveriş şenlikleri ve indirim fırsatları herkesin dilinde. Bunlardan en çok konuşulanı, Harvey Nichols tarafından Kanyon AVM’nin önünde kurulan dev indirim çadırı.
 
Sadece birkaç günlüğüne açık kalacak çadırda %70’e varan indirim olduğunu duyan kadınların telaşlı adımlarla alışveriş merkezinden çadıra koşuşunu görmeniz gerek. Henüz ilk gününde ziyaret ettiğim çadır tahmin ediyorum ki şimdiye kadar yağmalanmıştır; ancak, yine de şansınızı deneyin derim.
 
Eğer bu indirim çadırında şansınız yaver gitmezse, moral bozmak yok. Kanyon AVM içerisinde yer alan Harvey Nichols Concept Pop-Up mağaza da özel indirimler uyguluyormuş. Buradaki seçki, çadıra göre çok daha yüksek etiketli parçalardan oluşuyor ve ziyaretçilere kombin önerileri eşliğinde sunuluyormuş.
 
Benim için yılın en güzel zamanı, hediye alışverişlerinin tavan yaptığı şu günler. O yüzden alışveriş şenlikleri veya özel indirim günleriyle ilgili haberlerini sizinle paylaşmaya devam edeceğim.
 
Azalarak bitsin
 
Alışverişin tam zamanı demişken, her sene tekrarlanan ‘yılbaşı alışverişi kazaları’ bu sene de tekrarlanmasın diye azalarak bitmesini dilediğim hediyeleri sıralayayım dedim:
 
Çirkin Kazak: Eskiden büyükannelerimizin ördüğü ve bizim giymekten hiç hoşlanmadığımız o garip kışlık kazakları biz tarihe gömmeye çalışırken siz hediye alıyorsunuz. Yapmayın.
 
Parfüm: Evet, klasik bir hediyedir. Ancak klasikler, özel bir anlamı olursa güzeldir. Raflarda üst üste yığılmış, herkes kullandığı için satın alınan parfümlere boşuna para vermeyin. Tabi hediye almayı planladığınız kişinin en sevdiği parfümü biliyorsanız iş değişir.
 
Oyuncak Ayı: Hiçbirimizin ağzı bir yöne gözü bir yöne bakan oyuncaklara tahammülü kalmadığına eminim. Eğer bu ayıcık kışlık şık tasarımlarını giymiş bir Burberry ayıcığı değilse, alışveriş sepetinizi gözden geçirin.
 
Dijital dünyanın cesur adımları
 
Dijital dünyanın tanınmış simaları, moda dünyasında cesur adımlar atmaya devam ediyorlar. Yurt dışındaki örneklere bir hayli alışığız; sıra geldi Türkiye’nin en etkili sosyal medya kullanıcılarının yaptıklarına göz atmaya.
 
YouTube popülaritesini bir giyim ve aksesuar markasına taşıyan Duygu Özaslan ve kurucusu olduğu erkek butiği BEY Karaköy’ün yanında bir de kadın giyim markası ekleyen Nil Ertürk, son dönemin en çok göze çarpan başarı hikayelerinin yıldızları.
 
Türkiye’nin en çok takip edilen güzellik ve bakım kanallarından birisinin sahibi olan Duygu Özaslan, yeni markası DOIstanbul’u en popüler YouTube yayıncıları ve moda blog yazarlarının katıldığı bir partiyle tanıttı. Duygu’ya göre bu koleksiyon ‘sadece kendisi için giyinen’ genç kızlara hitap ediyor. Henüz ilk adımlarını atan DOIstanbul’un çok geniş bir ürün seçkisi olmasa da ürünlerin arkasındaki hikayelere sıkı çalışıldığı belli oluyor. Koleksiyonun yakın zamanda hızla genişleyeceği ve çok daha fazla genç kıza ulaşacağından eminim.
 
Uzun yıllardır hem Türkiye’de hem de yurt dışında ilgiyle takip edilen moda blogu yazarı Nil Ertürk ise kuzey Avrupa ülkelerinden ilham alan markası FREA ile çabasız ancak özenli parçalar sunma iddiasında. Klasiğe yakın ancak detaylarda farklılaşan parçalarla dolu askılar, FREA kızının henüz başlayan hikayesinin uzun soluklu olacağına işaret ediyor. Satışlarını online mağaza üzerinden gerçekleştiren markanın Amsterdam veya Kopenhag’da bir butiği açılsa da herkes bu tasarımlarla tanışsa diye sabırsızlıkla bekliyorum.