Konya-Karaman hızlı treninde test sürüşleri yıl sonunda başlıyor

AA |  14 Haziran 2019 Cuma - 12:37 | Son Güncelleme : 14 06 2019 - 12:37

İç Anadolu'yu Akdeniz Bölgesi'ne bağlayacak Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan, Konya-Karaman bölümünün test sürüşleri yıl sonunda başlayacak.


Karaman'ı, Konya üzerinden mevcut hızlı tren ağına bağlayacak hattın  işletmeye alınmasıyla iki şehir arasındaki yolculuk süresi 40 dakikaya düşecek.
 
AA muhabirinin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi GenelMüdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, bugüne kadar bin 213  kilometre yüksek hızlı demiryolu işletmeye açıldı. Halen bin 889 kilometrelik  yüksek hızlı demir yolunun inşası ise sürüyor.
 
Öte yandan hem yük hem de yolcu taşımak üzere devam eden hızlı demir  yolu çalışmalarında bin 786 kilometre hızlı demir yolunun inşası  sürdürülüyor.
 
İnşası devam eden hızlı demir yolu projeleri kapsamında 102  kilometrelik Konya-Karaman arasındaki demir yolu, saatte 200 kilometre hıza  uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirildi.
 
İki şehir arası seyahat süresi 40 dakika
 
Altyapı ve üstyapı işleri tamamlanan projenin elektrifikasyon ve  sinyalizasyon yapım çalışmaları devam ediyor. Bedeli 55 milyon 490 bin avro olan  proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40  dakikaya düşecek.
 
Yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının da yapılacağı Konya-Karaman  hattında test sürüşleri ise yıl sonunda başlayacak.  Hatta yılda 2 milyon  yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor. Karaman-Yenice hattının işletmeye  alınmasıyla Mersin Limanı ile Konya ve Ankara arasında daha kısa ve hızlı bir  ulaşım koridoru oluşturulacak.
 
Güneydoğu'ya kadar uzanacak
 
Hattın devreye alınmasıyla, İstanbul’a kadar mevcut demir yolu ağına  göre daha kısa mesafe ve daha hızlı bir demir yolu sistemi ile entegrasyon  sağlanacak. Ulaşım kolaylığı, bölgenin her alanda gelişmesine de katkı  sağlayacak.
 
Konya-Karaman hızlı demiryolu hattı, devamındaki  Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice Hızlı Demiryolu ile güney koridorunu oluşturan  Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demiryolu  projelerine entegre edilecek.
 
Konya-Karaman hattında hizmet verecek tren, Konya'nın Kaşınhanı Yeni  Mahallesi ve Çumra ilçesi ile Karaman'ın Demiryurt köyündeki istasyonlarda yolcu  indirip bindirecek.
 

ETİKETLER