Konya'da şiddetli patlama! Çok sayıda ekip sevk edildi

09 Ağustos 2020 Pazar - 14:12 | Son Güncelleme : 09 08 2020 - 16:17

Konya'nın Merkez Selçuklu ilçesi Nişantaşı Mahallesi Makami Sokak'taki lokantada henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana geldi. Ölen ve yaralananın olmadığı belirtildi.


Konya Merkez Selçuklu ilçesi Nişantaşı Mahallesi Makami  Sokak'taki bir lokantada henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu.
 
 Bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi.
 
Patlama sonrası fenalaşan iki kişiye sağlık ekibince müdahalede  bulunuldu. Patlama nedeniyle iş yerlerinde hasar oluştu.
 
Polis ekipleri, patlamanın yaşandığı sokakta şerit çekerek güvenlik  tedbirleri aldı.
 
Olay yerinde incelemelerde bulunan Konya Emniyet Müdürü Mustafa Aydın,  gazetecilere yaptığı açıklamada, olayda ölü ve yaralı bulunmadığını bildirdi.
 
"Yaralı ve can kaybımız yok"
 
Patlamanın yaşandığı binanın doğal gaz aboneliği olduğunu ancak iş  yerinin doğal gaz aboneliği bulunmadığını ifade eden Aydın, "İş yerinde bulunan  LPG tüplerinden birinin bu hasara neden olduğunu değerlendiriyoruz. Sadece  binalarda ve iş yerlerinde hasarlar var. Yaralı ve can kaybımız yok." dedi.
 
AFAD İl Müdürü Yıldız Tosun ise kendilerine ilk ihbarın, "doğal gaz  kaynaklı büyük bir patlama olduğu" şeklinde geldiğini söyledi.
 
Ancak olay yerinde yapılan inceleme sonucunda, patlamanın doğal gaz  kaynaklı olmadığının belirlendiğini ifade eden Tosun, şunları kaydetti:
 
"Patlamanın sanayi tipi LPG tüpünden kaynaklandığı gözlendi. İlk  belirlemelere göre, 15 dükkan, 9 ev ve 11 araçta hasar oluştu. Çalışmalar devam  ediyor. 2-3 panik atak hastasına sağlık ekipleri müdahale etti. Bina boşaltıldı.  Elektrik, su ve doğal gaz hatları kesildi. Konya'ya geçmiş olsun."
 
Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da patlamada çok sayıda iş  yerinde hasar oluştuğunu söyledi.
 
Olayın hemen ardından binanın içinin boşaltıldığını anlatan Kavuş,  "Yüksek basınçlı, tozu dumana katan bir patlama oldu. Ateşli veya alevli bir  patlama değil. Yangın tehlikesi şu anda görünmüyor. Gerekli tedbirler alındı.  Binanın üst katlarında bir hasar görünmüyor ancak yandaki ve çevredeki iş  yerlerinin camları patladı." diye konuştu.
 
"Bomba patlar gibi yüksek bir ses oldu. Üzerime camlar geldi"
 
Patlamanın olduğunu bölgede iş yeri bulunan terzi Durmuş Sarıkaya, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, dükkanının kapısını açarken büyük bir patlama  olduğunu belirterek, "Bomba patlar gibi yüksek bir ses oldu. Üzerime camlar  geldi. Çok hafif yaralandım. Patlamanın hemen ardından polis ve itfaiye ekipleri  geldi." dedi.
 
Ekiplerin, patlamanın olduğu iş yerindeki incelemeleri sürüyor.
 
 

ETİKETLER

doğalgaz Konya patlama