Konutta indirim kampanyası 30 Haziran'a uzatıldı

AA |  12 Haziran 2018 Salı - 15:02 | Son Güncelleme : 12 06 2018 - 15:02

Gayrimenkul şirketleri tarafından 15 Mayıs'ta konut satışlarında başlatılan yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim kampanyası, 30 Haziran 2018'e uzatıldı.


İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi  Durbakayım, yaptığı yazılı açıklamada, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları  Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)  ve İNDER iş birliğiyle düzenlenen kampanyayı aşırı talep görmesi nedeniyle 15 gün  uzatma kararı aldıklarını bildirdi.
 
Araya bayram tatilinin girmesi nedeniyle birçok kişinin süreyi uzatma  talebinde bulunduğunu kaydeden Durbakayım, "İlk başlangıçta 41, daha sonra 50'yi  geçen firmaların bir kısmı kampanya için ayırdıkları dairelerin tamamını sattı.  GYODER, İNDER ve KONUTDER üyesi firmalarımız, satışta olan projelerinden sınırlı  sayıda dairesini bu kampanya kapsamına almıştı. Kampanyaya sundukları dairelerin  tamamını satan üye firmalarımız, kampanyayı daha erken bitirebilir." ifadelerini  kullandı.
 
Durbakayım, beklenenden daha yüksek bir başarı gösteren, sektöre ve  ekonomiye can suyu katan kampanya kapsamında 15 Mayıs-11 Haziran'da yaklaşık 2  bin adet konut satıldığını aktardı.
 
"0,98 oranında verilen konut kredisi 6 milyar liraya ulaştı"
 
GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de GYODER olarak, KONUTDER ve  İNDER ile birlikte hayata geçirdikleri kampanya sonrası satış ofislerine  girenlerin sayısının arttığını, kampanyaya katılan bazı firmaların telefonlarının  kilitlendiğini, satış ofislerinde, özellikle hafta sonları hem projeleri  incelemek hem de konut almak isteyen tüketicilerin ilgisinden dolayı yoğunluk  yaşandığını kaydetti.
 
Yeni kampanya ile yüzde 0,98 faiz oranına ek yüzde 20 indirim fırsatı  sunarak özellikle orta gelir grubuna ev sahibi olma imkanı sağladıklarını  bildiren Yetgin, konut alıcılarının ilgisi sonucu, sadece 3 kamu bankasının  verdiği konut kredisi rakamlarının bugün itibarıyla 6 milyar liraya ulaştığını  aktardı.
 
Yetgin, "Bu oranın yüzde 80 olduğunu varsayarak diğer bankaları da  eklediğimizde, bu kısa süre içinde toplam 8 milyar lirayı bulan konut kredisi  kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu güç birliği kampanyasının, hem vatandaşa hem  sektöre hem ülkemiz ekonomisine katkıda bulunduğuna inanıyoruz. Ev almayı  planlayan ancak sınırlı imkanları olan vatandaşlarımız bu fırsatları iyi  değerlendirmeli." ifadelerini kullandı.
 
Yetgin, tüm gelişmeleri değerlendirerek, daha fazla konut alıcısının  yararlanması amacıyla GYODER, İNDER ve KONUTDER olarak aldıkları ortak kararla  kampanyayı 30 Haziran'a kadar uzatma kararı aldıklarını bildirdi.

ETİKETLER