Konutta 'düşük oranlı kredi' fırsatçılığı! Yüzde 25 zam yapıyorlar

AA |  05 Haziran 2020 Cuma - 14:21 | Son Güncelleme : 05 06 2020 - 14:26

Kamu bankalarının tarihin en düşük konut kredisi kampanyası başlatması, fırsatçı mal sahibi ve gayrimenkul şirketlerini harekete geçirdi. Fırsatçılar, yoğun talep üzerine yüzde 25'lere varan oranlarda zam yaptı.


Kamu bankaları 1 Haziran'da yaptığı açıklamada konut kredisi  oranlarını birinci elde yüzde 0,64'e, ikinci elde ise yüzde 0,74'e çektiği  açıklamıştı. Türkiye tarihinin en düşük oranlı konut kredi faiz oranları, 2  Haziran'dan itibaren vatandaşlara sunulmuştu.
 
Tarihin en düşük oranlı konut kredisi oranları fırsatçıları harekete  geçirdi.
 
Bazı fırsatçı mal sahibi, inşaatçı, müteahhit ve hatta emlakçılar,  salgın nedeniyle ertelenen ve düşük faiz oranlarıyla 180 ayda uygun ödemelerle ev  sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğrattı.
 
Yeni kampanya açıklanır açıklanmaz, online ve kurumsal ilan  sitelerinde ve diğer satış portallarında rakamlara yüzde 25'lere varan oranlarda  zam geldiği görüldü.
 
Vatandaşlar söz konusu olaya hem firmaları ve mal sahiplerini  arayarak,   internet olma hayali kuranları  düşük  harekete geçirdi. Fırsatçılar,  yoğun talep üzerine yüzde 30'a varan oranlarda zam yaptı.
 
"Haksız zam, faiz indiriminin avantajını kaybettiriyor"
 
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, faiz oranların  düşürülmesiyle birlikte fırsatçıların harekete geçtiğini belirterek, "Yıllardır  ev sahibi olma hayalini düşük faiz ve uzun ödeme imkanlarıyla gerçekleştirmek  isteyen tüketiciler, haksız kazanç sağlamak isteyenlerle karşı karşıya kaldı."  dedi.
 
Fırsatçıların ortaya çıkmasıyla tüketicilerin hayal kırıklığı  yaşadığını dile getiren Küçük, 4-5 gündür ev almak isteyip de haksız fiyat  artışıyla karşılaşan çok sayıda tüketiciden telefon ve mail aldıklarını anlattı.
 
Küçük, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği'nin bir hafta  önce yayımlandığını anımsatarak, şu açıklamalarda bulundu:
 
"Bu kapsamda yönetmelikte belirlenen denetim kurulu hemen harekete  geçip gereğini yerine getirmelidir. Nasıl ki gıdada hile, taklit ve tağşiş  yapanlar teşhir  ediliyorsa konutta düşük oranlı kredileri fırsat bilerek zam  yapan firmalar da açıklanmalı. Ticaret Bakanlığı veya ilgili oda, birlik, STK  tarafından bu açıklama yapılabilir."
 
Küçük, haksız zam nedeniyle faiz indiriminin avantajının kaybolduğunu  belirterek, "Bu nedenle piyasada rekabetin ve işlerliğin bozulduğu için Rekabet  Kurulu bile devreye girebilir." dedi.
 
"Ortalama zam yüzde 10, artış yapana kredi verilmesin"
 
İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kampanya açıklanır  açıklanmaz ciddi bir taleple karşı karşıya kaldıklarını belirterek, faiz  oranlarının gerçekten cezbedici olduğunu söyledi.
 
Emlakçıların komisyonla çalıştığı için konutun bir an önce satılmasını  istediğini, onların zam yapmayacağını savunan Aşa, ancak meslek kriterlerine  sahip olmayan, herhangi bir odaya veya STK'ya bağlı bulunmayan çok az sayıda  emlakçının da fiyat artışı yapabileceğini anlattı.
 
Aşa, yoğun talep nedeniyle ortalama yüzde 10 artış olduğunu  gördüklerini kaydederek, şu ifadeleri kullandı:
 
"Daire özelinde zammın yüzde 25'lere varabildiğini görüyoruz.  Özellikle müstakillerde daha çok rastlanılıyor. Bankalar, 27 Mayıs'tan itibaren  fiyat artışı yapanlara kredi verilmeyeceğini zaten açıkladı. Vatandaşlar ikinci  elde de bunu yapanları ekran görüntüleri ve benzeri delillerle ispat etsinler ve  o mülk sahibinin evi için de kredi verilmesin."
 
"Fırsatçıların önüne geçilsin"
 
Nizameddin Aşa, fırsatçılığın önüne geçilmesini isteyerek, bu tarz  zamanlarda ev sahibi olmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratan mal sahibi ve  şirketleri iyi denetlemek gerektiğini vurguladı.
 
Aşa, "Artık gerçekten bu fırsatçılardan çok sıkıldık. Daha önce bize  belirli bir rakamla evini satmak istediğini söyleyenler, kampanya sonrası  gittiğimizde başka rakam belirtiyor. Bu vicdansızlık. Bizler de bu durumdan çok  rahatsızız." dedi.