Konutta açık artırma ile satış

14 Mart 2018 Çarşamba - 2:30 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 2:30

Yurt dışında yaygın olan açık artırmalı konut satışı Türkiye’de de uygulanmaya başlıyor. İlk müzayede Mayıs ayında düzenlenecek.


Konut satışlarında yaşanan duraklama ve gerçekçi bulunmayan konut fiyatları, gayrimenkul sektörüne açık artırma sistemini getirdi. ABD ve Avrupa’da kullanılan açık artırma sistemini “İstihale” şirketi ile Türkiye’de uygulayacak olan İngiliz yatırımcı Tyla Angelis, Türk müşterilerin yanı sıra Arap ülkeleri, İngiltere ve İsveç’ten oluşan müşteri portföyü ile yabancı gayrimenkul yatırımcısının ilgisini Türkiye’ye çekmeyi amaçlıyor. Özellikle münferit mülk sahiplerini hedefleyen sistemde, proje bazlı konut satışı da gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk müzayede Mayıs’ta yapılacak. Innovia ve Ağaoğlu projelerinden 370 konutun da iskontolu fiyattan müzayedeye çıkarılacağı belirtilirken; tüm satışların aynı güne sığmayacak olması nedeniyle bunların ayrı bir ihale ile açık artırmaya çıkarılması planlanıyor. İstihale Direktörü Tyle Angelis, “Bu sistemle gayrimenkul sektöründe gözlenen balon fiyat oluşumunu engelleyip mülklerin gerçek değerine kavuşmasını sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

En yüksek fiyatı veren alacak
 
Mülk sahibinin belirlediği fiyat İstihale ekspertizleri tarafından gerçek değerinin üzerinde bulunursa, müzayedeye kabul edilmeyecek. Müzayedeye katılacak teklif sahipleri arasında en yüksek fiyatı veren alıcı ile sözleşme imzalanarak yüzde 5 kapora alınacak. İstihale, iki taraftan yüzde 2’şer komisyon alacak. 

ETİKETLER