Konut kredi faizleri düşüyor!

21 Ağustos 2019 Çarşamba - 7:59 | Son Güncelleme : 21 08 2019 - 7:59

Konut kredisinde faiz indirimine giden kamu bankalarında yaşanan talep patlaması, özel bankaları da harekete geçirdi. Faizlerde yaşanan gevşemeyle 2 hafta önce en düşük yüzde 1.47 olan faiz oranı yüzde 1.36 seviyesine indi.


Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesi ardından yaşanan talep patlaması özel bankaları da harekete geçirdi. Milliyet'ten duygu Erdoğan'ın haberine göre ağustos ayı başında 500 bin liraya kadar olan konutta kredi faiz oranlarını 15 yıl vadede yüzde 0.99’a düşüren kamu bankalarının ardından, özel bankalarda da faiz düşüşe geçti. İki hafta önce özel bankalarda en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 iken, bu oran dün itibariyle yüzde 1.36 seviyesine kadar geriledi.
 
Aylık 300 TL avantaj
 
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın 1 Ağustos’ta başlattıkları faiz indirimi için 10 gün önce yaptıkları son açıklamada, kredi başvurusunda bulunan kişi sayısının bir haftada 34 bini geçtiği, toplanan rekor seviyedeki konut kredisi başvurularının toplam tutarının 5.9 milyar liraya ulaştığı belirtilmişti.
 
Türkiye ve dünya piyasalarındaki gevşeme; hem iç piyasada, hem de dünyada faiz indirimlerine sahne oluyor. Özel bankaların daha önceki faiz oranıyla 120 ay vadede 100 bin liralık kredinin taksidi 1.790 lira iken, mevcutta taksit tutarı 1.680 liraya kadar düştü. 300 bin liralık kredide ise aynı vadede yüzde 1.36 faiz ile aylık 5 bin 50 lira taksit ödenirken, yüzde 1.47 faiz oranı ile 5 bin 350 lira taksit ödeniyordu.
 
‘Eylülde konut satış verilerine etki eder’
 
Faiz indiriminin, ipotekli konut satışı olarak bilinen banka kredili satışlara olan etkisi, eylül ayında açıklanacak konut satış verilerinde ortaya çıkmaya başlayacak. Ancak asıl etki, eylül ayı konut satışlarında yüzünü gösterecek. Son çeyrekte konut satış verilerinin hızlı bir artışla, geçen yıla yakın bir rakamla yılı kapatması bekleniyor.
 
Faizlerdeki gevşeme yatırımcılarğın yeniden gayrimenkule yönelmesini sağlıyor. Sektör temsilcileri, gayrimenkul fiyatlarının, artan maliyetlere nazaran düşük kaldığını, bu nedenle alım için cazip bir süreç yaşandığını belirtiyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, kamu bankalarının konut kredisinde aylık faiz oranlarını yüzde 0.99’a çekmesinin etkilerinin gelecek ay daha net bir şekilde görülebileceğini ifade etti.
 
‘Bu oranlara kayıtsız kalamazlar’
 
Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Merkez Bankası’nın özel bankaların kredi verme oranında düşüş olduğu saptamasını hatırlatırken, mevcut mevduatların yavaş yavaş kredi kullandırmaya dönebileceğini dile getirdi. Akbalık, “Geçmiş yıllara göre düşen kredi kullandırma oranı, bankalara bir likidite oluşturdu. Piyasalar biraz daha stabil hale gelince bankalar da mevcut koşullara uyum sağlıyor. Kamu bankaları 0.99 ile kredi verirken, 1.70 ile para satmak mümkün olmaz. Bu nedenle özel bankalar da yeni bir pozisyon alıyor. 0.99’un biraz üzerinde kredi vermeye devam edecekler. Piyasa önemli bir canlanma yaşıyor” dedi.

ETİKETLER