Konsolosluğa saldırı planlayanlar yakalandı

17 Nisan 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 17 04 2018 - 2:30

Hollanda’da, Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapmayı planlayan 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi


Hollanda Savcılığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Hollanda Güvenlik ve İstihbarat Dairesinin (AIVD), 2016’da Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapmayı planlayan 4 kişiyi seslerinden tespit ettiği ve gözaltına alındığı belirtildi. Açıklamada, gözaltına alınan şüphelilerin Fas asıllı olduğu, 3’ünün Hollanda’nın Oudenbosch ve Roosendaal kentlerinde, diğerinin de Belçika’da yakalandığı ifade edildi. Sosyal medyada şiddet ve terör içerikli mesajlarına da rastlanan şüphelilerden ikisinin 26 ve 29 yaşlarında iki erkek kardeş olduğu, diğerlerinin ise 37 ve 39 yaşlarında iki erkek olduğu belirtildi. Rotterdam Mahkemesi geçen sene, ülkede terör saldırısı yapmayı planlayan 31 yaşındaki terör sanığına 4 yıl hapis cezası vermişti. 
 
DEAŞ bağlantılı 
 
Rotterdam Mahkemesinden yapılan yazılı açıklamada, sanığın evinde, terör örgütü DEAŞ’ı simgeleyen bez parçası, kalaşnikof tüfek, çeşitli mühimmatlar ile el konulan bilgisayarında bomba yapımını gösteren bir kılavuz bulunduğu gerekçesiyle hapis cezası aldığı belirtilmişti. AIVD, DEAŞ’la bağlantısı olduğu tespit edilen sanığın, kimlikleri tespit edilemeyen başka kişilerle Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğuna terör saldırısı yapılmasını konuştuğunun tespit edildiğini açıklamıştı.

ETİKETLER