Kolombiya'dan Venezuela'ya sınır ihlali notası

AA |  18 Eylül 2018 Salı - 3:59 | Son Güncelleme : 18 09 2018 - 4:01

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, askerleri sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle Venezuela'ya nota verdi


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Venezuelalı güvenlik  güçlerinin, 13 Eylül'de iki ülke ile sınır teşkil eden Orinoco Nehri üzerinde  bulunan ve Kolombiya'ya ait adalardan birine çıktığı belirtildi.
 
Açıklamada, ülkenin doğusundaki Vichada yönetim bölgesinden geçen  nehir üzerindeki bir adaya yönelik gerçekleşen ihlal sonrası bölgeye uzman  heyetlerin gittiği bilgisi paylaşıldı.
 
Söz konusu adanın 1931 yılından bu yana Kolombiya'ya ait olduğu  kaydedilen açıklamada, yaşanan bu ihlal dolayısıyla "Kolombiya hükümeti adına  Venezuela'ya protesto notası" gönderildiği duyuruldu.
 
Venezuela daha önce de sınırı ihlal etmişti
 
Ortak sınırları 2 bin 200 kilometreyi bulan Kolombiya ve Venezuela  arasında özellikle geçen yıl Venezuelalı güvenlik güçlerinin yaptığı sınır  ihlalleri nedeniyle gerginlik yaşanmıştı.
 
Geçen sene ilk sınır ihlalinde Venezuelalı askerler Kolombiya  topraklarında bir süre kalmış, yükselen diplomatik ve askeri tansiyon, Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, dönemin Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel  Santos'la yaptığı telefon görüşmesinin ardından askerlerine geri çekilmeleri  talimatı vermesiyle düşmüştü.
 
Kolombiya hükümeti Venezuelalı askerlerin tekrar eden ihlallerinin  önüne geçmek için bölgeye uzman heyetler gönderme kararı almıştı.
 
İki ülke, kuzeydeki Venezuela Körfezi ve Guajira Yarımadası'ndan  başlayıp güneydeki Amazon bölgesine kadar uzanan ve bazı noktalarında fiziki  kontrolü imkansız bir sınırı paylaşıyor.