Koca kentin ulaşım ağını ele geçirdi 70 bin dolar istedi

29 Kasım 2016 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 29 11 2016 - 2:30

Bilgisayar korsanı pazar günü tüm San Francisco ulaşım ağını yöneten bilgisayarı ele geçirdi ve ‘70 bin dolar karşılığında bitcoin verirseniz serbest bırakırım’ dedi. Yolcular uzun süre her ulaşım aracına bedava bindi


ABD’de San Francisco şehrinde belediyeye ait toplu taşıma ağını kontrol eden bilgisayar sistemi siber saldırı sonucu ele geçirildi. BBC’de yer alan habere göre, pazar günü yapılan siber saldırı sonrası, şehirdeki tüm otobüs, tren ve tramvay seferlerinin bağlı olduğu şebekedeki bilgisayarlar kontrolden çıktı. Sisteme erişmeye çalışan görevliler ekranlarında saldırıyı düzenleyen bilgisayar korsanının bıraktığı “Sisteminiz ele geçirildi, tüm veriler şifrelendi” mesajıyla karşılaştı. Şifre anahtarı için kendisiyle irtibat kurulmasını isteyen bilgisayar korsanı, bunun için mesaja bir elektronik posta adresi ekledi. Bilgisayar korsanının saldırıya son vermek için belediyeden toplam değeri yaklaşık 70 bin dolar olan 100 bitcoin sanal para talep ettiği bildirildi. Yetkililer, saldırı sonrası tedbir olarak istasyonlardaki tüm bilet makinelerini ve çalışanlara ait terminal ve turnikeleri bir süre devre dışı bıraktı.
 
Yolcular bu sürede gişelerden ücretsiz geçiş yaptı. Belediye yetkilileri, saldırının bilgisayar sistemiyle sınırlı olduğunu, ulaşım araçlarının, güvenlik sistemlerinin ve müşterilere ait kişisel bilgilerin güvende olduğunu açıkladı.

ETİKETLER

ABD San Francisco