KOAH hastalarına zatürre aşısı önerisi

AA |  27 Nisan 2019 Cumartesi - 16:10 | Son Güncelleme : 27 04 2019 - 16:10

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Sayıner, KOAH hastalarına zatürre aşısı yapılması önerisinde bulundu.


 Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Grubu  Yürütme Kurulu Üyesi de olan Sayıner, yaptığı yazılı açıklamada, aşı haftası  kapsamında zatürre hastalığına karşı önlem almanın önemini vurguladı.
 
 KOAH gibi kronik hastalığı olanların  zatürreye  sebep olan pnömokok  bakterisinden korunmaları gerektiğine işaret eden Sayıner, kalıcı bir akciğer  hasarıyla seyreden bir hastalık olan KOAH hastalarında zatürrenin daha yüksek  olasılıkla ölüme neden olduğunun altını çizdi.
 
Birçok enfeksiyon hastalığında olduğu gibi zatürreden en önemli  korunma yönteminin aşılanma olduğunu belirten Sayıner, şunları kaydetti:
 
  "Kişide, sigara dumanına uzun süre yüksek oranda maruz kalma sonucu  oluşan, akciğerin kalıcı olarak hasarlanması durumu olan KOAH hastalığı varsa,  zatürre gelişme riski sağlıklı insana göre 2 ila 7 kat daha yüksek oluyor.  Zatürre gelişme durumunda ise KOAH hastaları, diğer insanlara göre yüzde 50 ila  200 oranında daha yüksek olasılıkla ölüm riski altındadır. Hem zatürre gelişme  riski hem de gelişmesi durumunda ölüm riski daha fazla olduğu için KOAH  hastalarının aşılanması çok büyük önem taşımaktadır.
 
Aile hekimleri, kendilerine başvuran ya da izledikleri zatürre için  risk grubunda olan bireylere bu aşıyı ücretsiz olarak yapabiliyor. Bu risk  grupları içerisinde 65 yaş ve üstü sağlıklı bireyler, kronik hastalığı olan  diyabet ve böbrek hastaları ve KOAH hastaları gibi gruplar var. Bunun yanı sıra  hastalar birçok üniversite ya da devlet hastanesindeki aşı polikliniklerinde de  bu aşıları yaptırabilir."
 

ETİKETLER