KOAH hastalarına 10 dakikada rahat nefes

20 Temmuz 2018 Cuma - 12:35 | Son Güncelleme : 20 07 2018 - 12:35

Erzurum'da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Göğüs Hastalıkları Hastanesinde gerçekleştirilen 10 dakikalık işlemle akciğerlerindeki hasarlı bölge "söndürülen" KOAH hastalarının nefes darlığı şikayetleri gideriliyor.


 
Erzurum'da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BEAH) Göğüs Hastalıkları Hastanesi, akciğere kamerayla girilip hasarlı alanların söndürüldüğü 10  dakika süren "endobronşial valf" uygulaması sayesinde, yürümekte ve merdiven çıkmakta zorlanan KOAH hastaları rahat bir nefes alabiliyor.
 
BEAH göğüs hastalıkları uzmanı Buğra Kerget: "Bu işlem nefes darlığı çeken, 100 metreyi bile yürüyemeyen, merdiven çıkarken güçlük çeken hastalara ciddi derecede konfor  artışı sağlıyor. Yaklaşık 2 hafta içerisinde hastalarda düzelme görüyoruz." 
 
Hastalardan Ömer Karslı: "Nefes darlığı, balgam, aşırı terleme ve merdiven  çıkamama şikayetim vardı. Bir katta 3-4 merdiven çıkabiliyor, yol yürürken  sürekli nefes darlığı çekiyordum. Bu tedaviyi göreli 15 gün oldu ve hiç şikayetim  kalmadı"
 
BEAH Göğüs Hastalıkları Hastanesine başvuran, terleme şikayeti bulunan, yürüme ve merdiven çıkmakta güçlük çeken ileri derece KOAH hastaları,  göğüs hastalıkları uzmanı Buğra Kerget tarafından yaklaşık 10 dakikada  gerçekleştirilen "endobronşial valf" uygulaması sayesinde rahat nefes alabiliyor.
 
Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilk kez hayata geçirilen yöntem 2 ayda 10  hastaya uygulandı.
 
Kerget, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun süre sigara kullanmış,  yürüme ve merdiven çıkmakta zorlanan, ciddi nefes darlığı şikayeti olan ve yaşam  konforu azalan KOAH hastalarının kendilerine başvurduğunu söyledi.
 
Bu tarz hastalara tahlil ve tetkikler ile çeşitli testler yaptıklarını  anlatan Kerget, "Özellikle yol yürümede ve merdiven çıkmada, nefes alıp vermede  zorluk çeken ileri derece KOAH'lı hastaların, bronkoskopi yöntemiyle, yani  akciğerlerine soluk borusu vasıtasıyla küçük kameralarla giriş yapıp hasarlı  akciğer alanlarını valf uygulamasıyla söndürüyoruz. Uygulama sonrası nefes  almakta ve yol yürümekte zorluk çeken hastalar hem nefeslerini rahatça alıyor hem  de konforlu hayata kavuşuyor." dedi.Kerget, Doğu Anadolu Bölgesi'nde ilk kez Erzurum BEAH'de söz konusu  uygulamayı hayata geçirdiklerini aktardı.Valf uygulaması hakkında bilgi veren Kelget, şunları kaydetti:
 
"Valf, hastada akciğerlerinde herhangi bir alerjik reaksiyona neden  olmayan yaklaşık 6-7 milimetrelik cisim. Bu valf ile hasarlı akciğer alanlarında  özelikle sağlam alanlara ciddi derecede baskı yapan hasarlı alanları  söndürüyoruz. Bu işlem nefes darlığı çeken, 100 metreyi bile yürüyemeyen,  merdiven çıkarken güçlük çeken hastalara ciddi derecede konfor artışı sağlıyor.  Bu işlemden sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde hastalarda düzelme görüyoruz."
 
Kerget, 10 hastayı aynı yöntemle tedavi ettiklerini belirterek,  hastaların da bu işlemden oldukça memnun olduğunu ifade etti.
 
Sigaranın insan sağlığı açısından önemli bir sorun olduğuna dikkati  çeken Kerget, "Hastalar genelde öksürük ve balgam gibi şikayetlerin sigaraya  bağlı olduğunu düşünüyor ve bu durumu umursamıyor. Bize müracaat ettiklerinde ise  ileri derecede KOAH hastası olarak geliyor. Bu hastaların ilaçla tedavisinde  kısmi derecede yanıt alıyoruz. Uyguladığımız yöntem ise bu kısmi düzeydeki  yanıtın daha da üstünde. Hastamızı 8 gün gözetim altında tuttuktan sonra taburcu  ediyoruz. " diye konuştu.
 
8-10 bin dolara maliyeti olan tedaviyi devlet karşılıyor
 
Kerget, hem bölge illerine hem de komşu ülkelere hitap eden büyük bir  hastaneye sahip olduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:
 
"İleri derecede KOAH hastalarının ciddi şekilde tedaviye ihtiyacı var.  Hastalarımız, bu işlemin uygulandığına dair bilgi sahibi olursa bize başvurmaları  durumunda bu işlemi 5-10 dakikada uygulayıp tedavi edilebiliyorlar. Bu yöntem 8  ila 10 bin dolar maliyetinde ve bu maliyeti artık devlet karşılıyor." Kontrole gelen hastalardan Ömer Karslı (44) da uzun süre sigara  kullandığını ve buna bağlı KOAH hastası olduğunu söyledi.
 
Söz konusu yöntemle tedavi edildiğini dile getiren Karslı, "Nefes  darlığı, balgam, aşırı terleme ve merdiven çıkamama şikayetim vardı. Bir katta  3-4 merdiven çıkabiliyor, yol yürürken sürekli nefes darlığı çekiyordum. Bu  tedaviyi göreli 15 gün oldu ve hiç şikayetim kalmadı. Şimdi merdiven çıkarken  zorluk çekmiyorum, çok rahat nefes alıyorum. Sabah kalktığımda ter içinde  oluyordum o da kalmadı. Allah devletimizden ve doktorlarımızdan razı olsun."  dedi.
 
 

ETİKETLER