Kitle turizmine dur diyen şehirler

26 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 26 08 2018 - 2:30

Kitle turizminden kaynaklanan gürültü, kirlilik, kalabalık, pahalılık gibi sorunlar dünyanın önemli turizm bölgelerinin bir numaralı sorunu olmuş durumda.


Avrupa’da birçok turizm merkezi eski tenha günlere dönmek için kitle turizmine önlem için protestolar düzenleniyor. Venedik’ten, Barcelona’ya, San Sebastian’dan Dubrovnik’e dalga dalga uzanan bir hareket gelişiyor, “Turistler gitsin!”  
Uzmanlara göre aşırı turist yükünün bir nedeni kısa konaklamalar ve kruvaziyer turlarındaki artış. Her iki tip turist de kent merkezlerinde yoğunlaşıyor ve daha derin keşifler için yayılmıyor şehre. Tarihi dokusu yoğun kentlerde sokak ve caddeler daha dar olduğu için de yerli halk boğuluyor, işgal altında olduğunu düşünüyor. Turizmi daha sıkı kontrol altına alacak stratejiler de geliştirilmiyor.
 
Barcelona: Evinize dönün ve balkondan atlamaya çalışın!
 
 
Turist fobisi hareketinin çıkış noktası, yılda 75 milyon turist çeken İspanya, özellikle de Barcelona. Nüfusu 1.6 milyon olan Barcelona’ya her yıl 32 milyon turist geliyor. Bu şehir nüfusunun yaklaşık 22 katı! Yerel işletmeler ve halk aşırı turist yoğunluğundan hayatın normal akışını bozduğu için rahatsız. Barcelona’da Arran adlı turist-karşıtı grup, tepkilerini turistlerin günübirlik kiraladıkları bisikletlerin lastiklerini patlatıp, üstü açık turist otobüslerinin önünü keserek gösteriyor. Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, bu büyümenin sürdürülemeyeceğini savunarak yeni otel yapımını durdurdu. Son olarak eylemciler turistlere yönelik hazırladıkları afişlerle ‘otel balkonlarından atlama’ çağrısı yaptı. Afişlerde “Sevgili turist, balkondan atlamacayı (balconing) bilir misin? Evinize dönün ve lütfen balkondan atlamacayı çalışın” diyor.
 
San Sebastian: Maganda turistler plajlara giremez
 
İspanya’nın önemli turizm bölgelerinden San Sebastian’da da aşırı turizme karşı tepki var. Turistlere karşı protestoların olduğu şehirde en büyük sorun şehrin San Sebastianlılara pahalı hale gelmesi. Ev kiralarındaki artış nedeniyle Airbnb evlerine denetimler iki katına çıkarıldı. Şehirde alkol satışlarına da sınırlama getirildi. Taşkınlık yapma potansiyeli görülen turist gruplarının bağzı plajlara girmesi işletmecinin inisiyaftifine bırakıldı.
 
Venedik: Disneyland’a dönen Orta Çağ şehri
 
Özgün nüfusu 50 bin olan Venedik’e yılda 25 milyon turist geliyor. Apartman kruvaziyer gemileri, Büyük Kanal’ın ta içine kadar giriyor. Belediye Meclis’i Venedik’te kente alınacak turist sayısının 70 binle sınırlandırılması planlıyor. Kentte piknik yapan ya da mayoyla dolaşan turistlere para cezası verilmesi kararı alındı. Kanallara atlayan turistlere 25 ila 500 euro arasında ceza kesilecek. 
 
Cinque Terre: Turist sayısına kısıtlama getirildi
 
İtalya’nın batı sahilinde Cenpva ve La Speiza arasında yer alan Cinque Terre (Beş Kasaba) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Monsteresso, Vernezza, Corniglia, Manarola ve Riomaggire’den oluşuyor. Bölge Meclisi aşırı turizm faliyetinden dolayı doğal ve tarihi dokusu zarar gördüğü için köylere gelen yıllık turist sayısını 2.5 milyondan 1.5 milyona indirdi.
 
Hvar adası: Üstsüz dolaşanlara 700 euro para cezası
 
Hırvatistan’ın en turistik yerlerinden Hvar adasında dışarıda alkol tüketenlere, mayoyla ya da üstsüz dolaşanlara 700 euro para cezası verilecek. Hvar Belediye Başkanı Rikardo Novak, “Genç turistlere hala kapımız açık. Ancak nasıl davranacaklarını öğrenmek zorundalar” dedi. Novak, özellikle genç turistlerin yollara kustuklarını buldukları her köşeye idrarlarını yaptıklarını ve tişörtsüz dolaştıklarını söylüyor.
 
Roma: Collezium’da selfie çubuğu kullanmak yasak
 
Roma’da turistlere yönelik protestolar henüz başgöstermese de şehrin yerel meclisi turistler için ciddi yaptırımlar uygulamaya başladı. Başkent Roma’da turist sayısının artması nedeniyle belediye gece sokaklarda alkollü içki tüketilmesini yasakladı. Süpermarketlere gece 10’dan sonra alkol satma yasağı getirilirken barlarda gece ikiden sonra sadece içeride içki servisi yapılacak. Günde 16 bin ziyaretçiyi ağarlayan 2 bin yıllık Kolezyum’un, selfie çubuğu nedeniyle zarar görmesinin önüne geçmek için selfie çubuğu kullanımı yasaklandı. Turistler için Roma’nın tarihi çeşmelerine de bir dizi kural getirdi yerel Meclis, buna göre artık çeşmelerde suya ayak sokmak, saç ve yüz yıkamak yasak! 
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep