• Haberler »
  • Ekonomi Haberleri »
  • Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı açıkladı!

29 Haziran 2020 Pazartesi - 19:12 | Son Güncelleme : 29 06 2020 - 19:21

Kabine toplantısı sona erdi. Corona virüs salgını ve sonuçlarının değerlendirildiği Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı. Kısa çalışma ödeneği ve istihdam ile ilgili alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan yeni tedbirleri açıkladı. Peki, Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili açıklamaları…


Corona virüs gündemiyle toplanan değerlendirildiği Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. . Kısa çalışma ödeneği ve istihdam ile ilgili alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili açıklamalarda bulundu. Peki, Kısa çalışma ödeneği uzadı mı? İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı? İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağı ile ilgili açıklamaları...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİR AY DAHA UZATILDI
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları:
 
"Yarın 926 devlet korumasındaki gencimiz ile 274 şehit, gazi yakınımız kura ile kamu kurumlarına yerleştirilecek. Sonuçlar Aile, Çalışma Bakanlığımızın web sayfasında açıklanacaktır.  Sosyal koruma kalkanı altında hanelere 6 milyarın üzerinde yardım yaptık. Kısa çalışma ödeneğinden mevcutta yararlananların süresini bir ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması dolayısıyla nakdi destek ücret desteği de bir ay daha devam edecektir. STK'larını hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrılar, gönüllülükten iletişime, spordan kültür ve sanat faaliyetine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır."
 
Son dönemde koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de komşumuz Irak. Irak'ta yaşayan Türkmenler başta olmak üzere, Irak'a bir yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz. Türkiye bu tavrıyla bir kez daha komşularının, dostlarının yanında olduğunu göstermiş olacaktır. Sadece bizim salgınla mücadeleyi başarıya ulaştırmamız yetmiyor. Yakın çevremizden başlayarak güçlü sosyal ekonomik ticari ilişkilerimizin olduğu ülkelerin de aynı başarıyı yakalaması gerekiyor.
 
'TÜRKİYE DOSTLARI İÇİN ÜMİT KAPISI HALİNE GELDİ'
 
Avrupa coğrafyasında salgın önemli ölçüde kontrol altına alınmış gözüküyor. Güney ve Kuzey Amerika ile Asya'da salgın tüm hızıyla sürüyor. Dünya 10 milyona aşkın vaka, 500 bini aşkın ölüm ile tarihi bir imtihan veriyor. Salgının sürmesi ülke olarak bizim önümüzü görmemizi de zorlaştırıyor. Sağlık alanındaki altyapımızın ve sağlık sigorta sistemimizin gücü zaten tartışılmazdır. En zorlu şartlarda dahil pek çok sektörde çarkları döndürmeye devam etmemiz üretim gücümüzü de dünyaya ispatlamıştır. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldıkları her konuda Türkiye kendi kendine yetmenin ötesinde tüm dostları için ümit kapısı haline geldi. Halkımızdan tek isteğimiz bu süreçte kurallara uyarak, işlerine, üretimlerine, ülkelerine sahip çıkarak bize destek olmasıdır. Sorumlu ve gayretli tavırlarıyla Türkiye'nin büyümesine katkı sağlayan her bir vatandaşıma şükranlarımı sunuyorum.
 
'AMAÇLARI TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ KESMEK'
 
Türkiye potansiyeli kadar maruz kaldığı saldırıların büyüklüğüyle de maruf bir ülkedir. Özellikle de atılım dönemlerimizde bu gerçek bariz bir şekilde karşımıza çıkıyor. Milli gelirimizi trilyon dolar sınırına getirdiğimiz 2013 yılından başlayarak demokrasimize ve kalkınmamıza yapılan her saldırı aynı stratejinin bir parçasıydı. Amaç Türkiye'nin önünü kesmek, ülkemize diz çöktürmek, milletimizi bölmekti. Hamd olsun Allah'ın yardımı ve milletimizin dirayetli duruşu sayesinde bunu başaramadılar. Ama saldırmaktan da hiç vazgeçmediler. Sokakları karıştıramayınca yargı - emniyet darbesiyle devleti içerİden çökertmeyi denediler. Terör örgütlerini kullanarak doğrudan insanımızın hayatına kast ettiler. Buradan da istediklerini elde edemeyince ordu içindeki hainleri harekete geçirip darbeye kalkıştılar. Milletimiz darbe girişimini de sonuçsuz bırakınca sınırlarımıza dadandılar. Yine hüsrana uğrayınca ekonomimize tuzak kurdular. Salgın döneminde bile boş durmadılar. Halkı kışkırtmaya çalıştılar. Hamd olsun bu süreci de alnımızın akıyla geride bırakarak ülke ve millet düşmanlarına fırsat vermedik. 15 Temmuz gecesi milletimiz tarafından kurulan Cumhur İttifakı, halkımızın sesi, sağduyusu olarak tarihi görevler ifa etmiştir. Bu vesileyle MHP'ye ve özellikle genel başkan sayın Devlet Bahçeli'ye şükranlarımı sunuyorum.