Kış Gündönümü Google'da Doodle oldu! Kış Gündönümü nedir?

22 Aralık 2017 Cuma - 8:31 | Son Güncelleme : 22 12 2017 - 8:31

Kış Gündönümü Google'da Doodle oldu! Kış Gündönümü nedir? Sorularının cevapları gündemde araştırılıyor. Google bu özel günü Doodle yaptı. İşte Kış Gündönümü hakkında tüm merak edilenler ve Google'ın Doodle sürprizi...


21 Aralık Ekinoksu'nun ne demek olduğu merak ediliyor. Google, Kış Gündönümü'nü Doodle yaptı. Peki Kış Gündönümü'nde neler yaşanıyor? Tüm merak edilenleri sizler için haberimizde derledik. İşte Doodle...

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? 21 ARALIK EKİNOKSU

Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.
 
Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır.En uzun gece ise Sinop’ta yaşanıyor.
 
En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.
 
En kısa gecenin yaşanacağı Hatay’da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.
 
21 Aralık’ta Güney Yarımküre'de yaz, Kuzey Yarımküre'de kış mevsiminin başlangıcıdır
 
21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.
 
21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.
 
23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.