Kış dönümü nedir? 21 Aralık ekinoksu ne demek?

21 Aralık 2017 Perşembe - 8:02 | Son Güncelleme : 21 12 2017 - 8:02

Kış dönümü nedir? 21 Aralık ekinoksu ne demek? Sorularının yanıtları merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. Bugün 21 Aralık ekinoksu gerçekleşiyor ve en uzun gece, peki kış dönümünde neler oluyor? İşte tüm bilgiler...


Kış dönümü nedir? 21 Aralık ekinoksu ne demek? Soruları internette araştırılmaya başlandı. 2017 yılının 21 Aralık'ı Perşembe gününe denk geldi, bugün en uzun gece yaşanacak. İşte kış dönümü, 21 Aralık ekinosu hakkında merak edilen soruların yanıtları haberimizde yer alıyor.
 
KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? 21 ARALIK EKİNOKSU
 
Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık) ise, güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne dik gelir. Kuzey yarıkürede günler uzamaya, güney yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih bazı ülkelerde kuzey yarıkürede kışın, güney yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık günü yılın en kısa günü ve bu gece ise yılın en uzun gecesi yaşanacak. Bilimsel olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Aralık tarihinde, yılın en kısa günü ve en uzun gecesi yaşanıyor.
 
Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık'ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay'da yaşanır.En uzun gece ise Sinop’ta yaşanıyor.
 
En uzun gecenin yaşanacağı Sinop’ta gece süresi 15 saat 6 dakika, Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.
 
En kısa gecenin yaşanacağı Hatay’da gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.
 
21 Aralık’ta Güney Yarımküre'de yaz, Kuzey Yarımküre'de kış mevsiminin başlangıcıdır
 
21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.
 
21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.
 
23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.