Kırım Tatar sürgününün 74. yılı

AA |  17 Mayıs 2018 Perşembe - 12:07 | Son Güncelleme : 17 05 2018 - 12:07

Stalin'in kararıyla 18 Mayıs 1944'te öz yurtlarından sürgün edilen Kırım Tatarları, bugün hala toprakları için verdiği mücadeleyi sürdürüyor.


Kırım Tatarlarının, Sovyetler Birliği'nin lideri Josef  Stalin'in kararıyla, öz yurtlarından bir gecede koparılarak insanlık dışı  şartlardaki tren vagonlarıyla Orta Asya'ya sürgün edilişinin acısı hatıralardan  silinmiyor. 
 
Rus Çariçesi 2. Katerina'nın Kırım Tatarlarını yok etme politikasıyla  başlayan sürgünler, geleneksel olarak Sovyetler Birliği döneminde arttı. Rusya  ise bu politikaları farklı yöntemlerle sürdürdü.
 
Kırım'ın Osmanlı Devleti'nin kontrolünden çıkmasıyla başlayan Kırım  Tatarlarının bitmek bilmeyen acısında Anadolu, sürgün yaşayanların ilk adresi  oldu. Rus çarlığının baskısından dolayı pek çok Kırım Tatarı Osmanlı'ya sığındı.
 
İkinci Dünya Savaşı başladıktan bir süre sonra Kırım yarımadasını  kaybeden Sovyet Rusyası, yarımadayı tekrar Nazi Almanyası'ndan geri aldıktan  sonra Kırım Tatarlarına baskı uygulamaya başladı.
 
Nazi Almanyası ile iş birliği suçlamasına maruz kalan Kırım Tatarlarına uydurulan bu gerekçelerle yeni bir sürgünün kapısı da aralanmış oldu.
 
Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin, çıkardığı gizli kararname ile  Kırım Tatarlarının Orta Asya'da farklı bölgelere sürgün edilmesini istedi.
 
Stalin'in kararı 18 Mayıs 1944'te gece yarısı yürürlüğe konuldu.  Kararın ardından 15 dakika içerisinden yataklarından kaldırılarak hayvanların  taşındığı vagonlara doldurulan çoğunluğu yaşlı, çocuk ve kadınlardan oluşan 250  bin civarındaki Kırım Tatarı, aç susuz üç günde Orta Asya'ya sürgün edildi.
 
İnsani olmayan koşullardaki vagonlarda sürgün olanların yarısı daha  sürüldükleri bölgelere ulaşmadan hayatını kaybetti.
 
Stalin sonrası Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ne hediye edilen Kırım, 2014’te yarımadayı yasa dışı ilhak eden Rusya’nın kontrolüne geçti.
 
2. Katerina'dan bu yana bu yana vatanlarında kalmak için mücadele  veren Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar  davasının pek çok önde gelen isimleri bugün öz yurtlarından sürgün edilmiş  durumda. Başta Kırımoğlu olmak üzere pek çok isme Rusya tarafından Kırım'a giriş  yasağı konuldu.
 
Sadece isimlere değil, aynı zamanda Kırım Tatarlarının iradesini  temsil eden Kırım Tatar Milli Meclisinin de Rus mahkemesi tarafından "aşırıcı  örgüt" sayılarak faaliyetlerine son verildi.
 
Rusya'nın yarımadayı yasa dışı ilhakı sonrasında pek çok Kırım Tatarı  yurdunu terk etmek durumunda kaldı.
 
1944 sürgününün acısını 74 yıldır hatıralarından silemeyen Kırım  Tatarları bugün hala öz yurtlarına dönmek ve topraklarını almak için mücadele  veriyor.
 
Bu defa Kırım Tatarları bu mücadeleyi diplomatik olarak uluslararası alanda sürdürüyor.