Kırılmadık rekor bırakmadı

Mete Tansu (mtansu@gazetevatan.com) |  05 Şubat 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 05 02 2018 - 2:30

Otomotiv 2017’de üretim ve ihracatta rekorlar kırdı. Üretim 1.7 milyona dayanırken, ihracat 1.3 milyonu geçti. 100 araçtan 80’i dünyaya gönderildi. Ülkeye 29 milyar dolar kazandırdı


Türk otomotiv sektörü 2017’yi üretimde ve ihracatta tarihi rekorları kırarak kapattı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı 2017 yılı raporuna göre, otomotiv üretimi geçtiğimiz yıl yüzde 13 artarak 1 milyon 674 bin adede ulaştı ve yaklaşık yarım asırlık Türk otomotiv sanayisi tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. 
 
Otomobil üretimi yüzde 18 artışla 1 milyon 121 adet olarak gerçekleşti. Yeni modellerin rüzgarıyla binek oto üretimi, son 10 yılda 2 kat büyümeyi başardı. Toplam otomotiv ihracatı yüzde 17 artış göstererek 1 milyon 333 bin adet seviyesine çıktı. Otomobil ihracatındaki artış yüzde 24’ü buldu. 
 
‘Yeni teşviklerle büyürüz’
 
Dünya pazarlarına 921 bin ‘Made in Turkey’ imzalı oto gönderildi. Üretimin yüzde 80’i ihraç edildi. Toplam otomotiv ihracatı yüzde 20 büyüyerek 29 milyar dolarla tüm zamanların zirvesine çıktı. 
OSD Başkanı Kudret Önen, “Bugün 29 milyar dolarlık ihracatı ve 1.7 milyona dayanan üretimi ile otomotiv sanayimiz dünya üretiminin yüzde 2’sini yapar konuma geldi. Sektörde bundan sonra atılacak adımlar çok önemli. Avrupa’daki yeni otomotiv yatırımlarını çeken Orta Avrupa ve bazı Kuzey Afrika ülkeleri ile rekabet edecek yeni teşvikler ile daha da büyüme imkanı var” diye konuştu. 
 
2 yıldır tam gaz
 
Otomotiv sektörünün Ocak ayı ihracatı yüzde 10.8 artışla 2 milyar 287 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv böylece bugüne kadarki en iyi Ocak ayı ihracat rakamına ulaştı. Lokomotif sektörün ihracatı son 2 yıldır aralıksız her ay artış gösterdi. Ocak’taki artışta  otomotiv yan sanayii ve otobüs-minibüs ürün gruplarındaki çift haneli artışlar etkili oldu. ABD en fazla ihracat yapılan 5’inci ülke konumuna yükseldi. 
 
Ford ihracat şampiyonu
 
Türkiye ihracatının 12 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv sanayinde 2017’nin şampiyon şirketleri belli oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) açıkladığı verilere göre, Ford Otosan yine hem Türkiye’nin hem de otomotiv sektörünün en fazla ihracat yapan şirketi unvanını aldı. 4 milyar 58 1 milyon dolarlık ihracata ulaşan Ford Otosan’ı Toyota Otomotiv Türkiye ile Tofaş takip etti. Bu 3 şirketin arkasından Oyak Renault, Kibar Dış Ticaret (Hyundai Assan), Mercedes-Benz Türk, 
Bosch Sanayi, MAN Türkiye ve Goodyear geldi. 
 
 

ETİKETLER