Kına gecesinde tefour’a oturmak 6 bin TL

MELİS GÜVENÇ / mguvenc@gazetevatan.com |  02 Eylül 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 02 09 2018 - 2:30

Kına gecesi yapma ritüeli son yıllarda bir çılgınlığa döndü. Öyle ki bu gece için ayrılan bütçe düğünü geçmiş durumda. Kına için giyilen bindallı 4.500, tefour ve dansçı fiyatları ise 6 bin TL’den başlıyor. 150 kişilik bir kına gecesinin maliyeti ise 20 bin TL’ye kadar çıkıyor.


Evlilik hazırlığı yapan genç kızların düğünleri kadar önem verdiği bir konu var ki o da gelenekselleşmiş kına geceleri. Her genç kızın babasının evinde geçirdiği son gece, son eğlence ritüeli olarak yapılan kına gecesi popülerliğinden hiçbir şey kaybetmeden devam ediyor.  Son yıllarda sosyetik simalar, ünlü şarkıcı ve oyuncular da kına geceleri için hummalı hazırlıklar yapıp, modernle geleneksel ögeleri birleştirdikleri kına geceleri düzenliyor. Mert Fırat ve İdil Fırat’ın pazartesi günü Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapılan ve gündeme bomba gibi düşen kına gecesi de bunlardan biriydi. Özellikle çiçeği burnunda yeni gelin İdil Fırat’ın tefour adı verilen bir tahta oturup omuzlarda taşınarak salona girmesi önce sosyal medyanın sonra herkesin diline düştü. Daha önce aynı şekilde oyuncu Murat Yıldırım’ın eşi  İmane Elbani’nin kına gecesine tefourla giriş yaptığına şahit olmuştuk. Bu duruma herkesin şaşırmasına ve yorum yapmasına tepki gösteren Murat Yıldırım, tefourun bir Fas geleneği olduğunu söylemişti. Kına gecelerinde genç kızların taleplerine göre geleneksel ve modern yaklaşımları birleştirerek farklı kına konseptleri yaratılıyor. Bunlar arasında kraliçe tahtında yani tefourda salona gelen gelin hanımlardan, başından aşağı gül yağdırılan çiftlere, zennelerle dans ederek giriş yapmaya kadar binbir çeşit kına konsepti, kına organizatörleri tarafından sunuluyor.

Cemiyet tefoura alışık

2007 yılında Türkiye’nin ilk kına organizasyon markasını kuran Erol Yıldırım bugüne kadar binlerce kınaya imza atmış ve hem iş hem de cemiyet dünyası tarafından tercih edilen bir organizasyon firması. Son olarak İdil Fırat’ın kınasını yapan Erol Yıldırım tefouru da ilk kez getiren ve kınalarda uygulayan isim. İdil Fırat’ın kınasında tefour fikrini kendilerinin verdiğini anlatan Erol Yıldırım, İdil Fırat’tan sonra tefour taleplerinde artış olduğunu söylüyor ve  planlanan 50 kına gecesinden ekstra olarak tefour talebi geldiğini belirtiyor. Tefouru ocak ayından itibaren kınalarda kullanmaya başladıklarını anlatan Erol Yıldırım cemiyet dünyasının aslında bu kültüre alışık olduğunu söylüyor. Yıldırım, “Yaptığımız birçok cemiyet ve ünlü ismin kınasında tefour özellikle istendi. Aslında cemiyet tefoura alışık bunu yadırgamadı. Sadece bu kültür İdil sayesinde bu şekilde halka inmiş oldu” diyor. 

Bindallı 4.500, taht 3 bin profesyonel dansçı 9 bin  TL

Kına gecelerinin vazgeçilmezi tahtlar, bindallılar, tefler, mendiller gibi eğlence malzemeleri ve geline gece boyunca eşlik eden dansçı kızların içinde olduğu bir paket 5 ile 10 bin TL arasında değişiyor. Eğer bindallınızın özel tasarım yani daha gösterişli olmasını istiyorsanız ve size eşlik eden dansçı kızların kıyafetlerinin de aynı gösterişte olup daha fazla dans şovu sunmasını isterseniz bu fiyat 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Tek başına bir bindallı kiralamak isterseniz en ucuzu yani işlemesi en az olandan başlayarak fiyatları 1.500 TL ile 4.500 TL arasında değişiyor.  Tefourla girişin fiyatı 3.500 TL. Erkek kına ekibinin danslarının bulunduğu bu pakete kadın kına ekibini de eklerseniz ekstra 2.500 TL oluyor. Yani salona tafourla girmenizin bedeli sadece 6 bin TL. Oturacağınız taht ve giyeceğiniz bindallının fiyatı buna dahil değil. Taht fiyatları da 1,500 -3 bin TL arası. Dans ekibinin fiyatları da profesyonelliklerine göre 2.500’den 9 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu fiyatın içinde davul zurna da dahil ediliyor.

Gelinler Türkçe müzikte ısrarlı

Kına gecelerinin konsepti değişmiş olsa da müzik konusunda geleneklerden ödün verilmiyor. Gelin adayları bu özel gecede Türkçe müzik eşliğinde eğlenmek istiyor. Buna ek olarak eğlenceye katkıda bulunması için davul ve zurna da sahnede hazır bulunuyor. Son yıllarda kına geceleri için özel mekanlar tercih edilmeye başlandı. Adile Sultan Yalısı ve Sait Halim Paşa Yalısı ise en çok tercih edilenlerden. 

 

KINA GECESİNDE EKSTRALAR

Kuğu model taht 750 TL 

Osmanlı Sedir Kına Tahtı 950 TL 

Gelin otağ ve Osmanlı model taht 1000 TL

Salıncak kına tahtı 1000 

3’lü kafes taht modeli 1250 TL 

Karşılama Masası 500 TL

Dansöz 850 TL

Zenne 850 TL

Fasıl ekibi 4 kişi 1600 TL

Tefourlu kınayı İdil değil annesi istedi

İdil Fırat’ın Sait Halim Paşa Yalısı’nda yapılan kınasına 300 kişi katıldı. Fırat’ın yakın çevresinden duyduğuma göre, bu tarz bir kına aslında İdil Fırat’ın değil annesi Sibel Kerimoğlu’nun arzusuna göre yapılmış. İdil daha modern bir kına isterken, davetlilere geleneksel bir kına yaşatmak isteyen Sibel Hanım böyle bir tercihte bulunmuş. Davullarla içeri giren ve şampanya patlatan Mert Fırat’ta başta kınaya bu şekilde girmek istememiş ama atmosferin de etkisiyle bir anda davul ve zurnayla kendini pistte bulmuş. Özellikle Mert Fırat kınaya geldikten sonra bütün davetliler pistte fotoğraf çektirme yarışına girdiği için bu durumdan İdil çok sıkılmış ve tepki göstermiş. Bu yüzden 8 Eylül’de Alaçatı’da yapılacak düğün için İdil ve Mert Fırat çiftinin şimdiden telefon ve fotoğraf çekme işinin önüne geçmek için bir çözüm arayışında oldukları konuşuluyor. Düğün ise kına gecesinin aksine sade ve modern bir düğün olup, İdil Fırat’ın zevkine göre organize ediliyormuş. Bu arada sosyal medyada İdil Fırat’ın tefourlu videosuna yapılan negatif yorumlara sessiz kalan çift, sadece yakın çevresinin paylaştığı fotoğraflarına yapılan olumsuz yorumların silinmesini rica ediyormuş. Ama yapılan bu yorumlara hiç takılmayan çift sadece düğüne odaklanmış...

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep