Kimyasal mizanseniyle Suriye’yi vuracaklar!

26 Ağustos 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 26 08 2018 - 2:30

Rusya Savunma Bakanlığı; ABD, İngiltere ve Fransa’nın sivillere kimyasal silahla saldırıp olayı Esad’ın üzerine atacağını, ardından da Suriye’yi vuracağını öne sürdü


Rusya, özel bir İngiliz askeri şirket olan Olive Group tarafından eğiitilen militanların İdlib’te olduğunu bildirerek yine bir kimyasal saldırı provokasyonu üzerinden Suriye’nin suçlanacağını iddia etti. Bakanlık Sözcüsü İgor Konaşenkov, militanların sivillere ‘kimyasal silahla saldırıp’ hükümeti suçlama hazırlığında olduğunu söyledi. 
 
‘İngilizler İdlib’te’
 
Konaşenkov, olası bir operasyonun gündemde olduğu İdlib ile ilgili olarak, “İdlib’deki Cisr el Şuğur’da ‘kimyasal saldırı’ düzenlemek için Tahrir el Şam (eski adıyla El Nusra) militanları klorin dolu 8 tankeri, Cisr el Şuğur’un yalnızca birkaç kilometre uzağındaki bir köye konuşlandırdı.” dedi. Konaşenkov, bir grup militanın özel bir İngiliz askeri şirketi olan Olive’in rehberliğinde zehirli maddeleri kullanabilmek için eğitildiğini, bu grubun da İdlib’e vardığını açıklayarak “Militanlar, Beyaz Miğferler’in kıyafetlerini giyip kimyasal saldırı kurbanlarını kurtarma mizanseni yapmakla görevlendirildi. “İngiliz özel kuvvetlerinin aktif rol aldığı bu provokasyon, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye hükümeti ve ekonomi tesislerine füze saldırısı düzenlemesi için bahane olarak kullanılacak” diye konuştu. 
 
BM uyarmıştı
 
İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Pierce, 2 gün önce Suriye’de rejimin İdlib’de yeni bir kimyasal silah saldırısı yapabileceği uyarısında bulunmuştu.

ETİKETLER