Kiliseye baskın!

AA |  14 Haziran 2018 Perşembe - 13:43 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 13:43

Şili'de polis, çocuklara yönelik cinsel istismar iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında bazı kilise ofislerine operasyon düzenledi.


Polis, savcılar eşliğinde başkent Santiago ile Rancagua kentindeki  bazı kiliselerin ofislerine yönelik operasyonda detaylı arama yaptı.
 
Savcı Emiliano Arias'ın önderliğindeki operasyonlarda, 14 piskopos  çocuklara cinsel istismarla suçlanıyor.
 
Polisin, ofislerde cinsel istismara yönelik iddialarla ilgili dosya,  araştırma raporları ve belgeler aradığı belirtildi. 
 
Santiago Başpiskoposu Kardinal Ricardo Ezzati, kilise yetkililerinin  "savcıya istenen tüm belgeleri" verdiklerini ve "gerekli olan her şeyde sivil  adalet sistemi ile iş birliği yapmaya hazır" olduklarını söyledi.
 
Çocuklara yönelik istismarı içeren çok sayıda vaka
 
Papa Franciscus geçen ay, Şili kilisesindeki pedofili skandalını  görüşmek üzere 34 Şilili piskoposla bir araya gelmiş, Şilili piskoposlar, Papa  Franciscus ile üç gün süren görüşmelerin ardından toplu istifalarını sunmuştu. 
 
Papa Franciscus, önce Peder Fernando Karadima tarafından işlenen  pedofili suçlarını örtbas etmekle suçlanan Şili kilisesinin Başpiskoposu Juan  Barros hakkında, bu suçu işlediğine dair bir kanıt bulunmadığını ve iddiaların  gerçek olmadığını söylemişti. Ancak daha sonra konuyu yanlış değerlendirdiğini  kaydeden Papa, rencide ettiği cinsel istismar kurbanlarından özür dilemiş ve  konuyla ilgili "çok ciddi bir hata yaptığını" dile getirmişti.
 
Katolik Kilisesi'nin, dünyanın birçok ülkesinde yüz binlerce din adamı  bulunuyor. Birçok ülkede de özellikle çocuklara yönelik istismarı içeren çok  sayıda vaka basına yansıyor. 
 
Birleşmiş Milletler (BM) de Katolik Kilisesi görevlilerinin, çocuk  istismarları hakkında 2014'te bir rapor yayımlamıştı. Raporda Vatikan, aldığı  sistematik kararlar nedeniyle geçen 10 yılda papazlara, on binlerce çocuğa  tecavüz ve tacizde bulunma ortamı sağlamakla suçlanmıştı. 
 
Vatikan ise 2014 yılının ocak ayında, 400 papazın, önceki iki yılda  çocuklara cinsel istismar suçlaması nedeniyle eski Papa 16. Benediktus tarafından  papazlık görevinden çıkarıldığını kabul etti. Ancak kiliseye yönelik  eleştirilerde, bu sayının çok daha fazla olması gerektiği dile getirilmişti.