Kılıçdaroğlu: Elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın

AA |  13 Mart 2019 Çarşamba - 15:11 | Son Güncelleme : 13 03 2019 - 15:16

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Yarın sandığa gideceksiniz, oylarınızı kullanacaksınız. Sizden sadece bir şey istiyorum, bunu anlatmanızı da istiyorum. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oyunuzu öyle kullanın " dedi.


Kırklareli'nde bir otelde, sivil toplum kuruluşları, esnaf odalarının  temsilcileri, muhtarlar ve sendika temsilcileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  yaptığı konuşmada, ülkeyi sivil toplum kuruluşlarıyla beraber, hep birlikte huzur  içerisinde yönetmek istediklerini söyledi.
 
CHP'nin dünyada örneği bulunmayan köklü, tarihsel deneyim ve  geleneklere sahip siyasi bir kurum olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, CHP'li  olmanın kolay olmadığını, CHP'li olmak için önce ülkenin çıkarlarını düşünmek  gerektiğini vurguladı.
 
Türkiye'de bir beka sorunu tartışması yaşandığını, ülkenin bu sorundan kurtulması için önce üretmesi gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları  kaydetti:
 
"Sürekli Türkiye'nin beka sorunu var diye söyleniyor. Osmanlı neden  battı? 600 yıllık Osmanlı neden battı? Dünyaya egemen olan Osmanlı neden battı?  Üretimden koparıldığı için battı.  Ne diyor ozanımız (delikli demir icat oldu,  mertlik bozuldu.) Sen yalın kılıç gidiyorsun, adam seni 500 metreden indiriyor.   Demek ki neymiş akıl, mantık, üretim. Bundan bir toplumu koparırsanız beka sorunu  başlar. Almanya, Avrupa'nın en güçlü devletlerinden biri. Kişi başına gelirin en  yüksek olduğu ülkelerden biri. Kendi insanına istihdam yaratıyor, yetmiyor  dışarıdan insan getiriyor.  Kişi başına düşen geliri yüksek. Ama Çin öyle değil.  Çin de  çok düşük bedellerle insanlar günün belki de 12 saati çalışıyor. Baktı  Almanya  geleceği tehlikede; 'ne yapmam lazım, Çin ile rekabet etmem lazım.'  Sanayide 4.0'ı buldu. Yani, düşünen makineler, yani yapay zeka, yani robotlar.  Grev yok, toplu sözleşme yok, düğmeye basıyorsun günün 24 saati kesintisiz  çalışıyor. Almanya diyor ki 'dünya böyle giderse benim ileride ciddi bir beka  sorunum çıkacak, önlem alayım.' Peki biz ne yapıyoruz? Ne yaptık Allah aşkına... Beka sorunumuz var. Kim yarattı beka sorununu? Beka sorununu kim yaratır? Esnaf  yaratmaz herhalde, çiftçi, emekli, taşeron işçisi, sendikacı yaratmaz. Kim  yaratır beka sorununu? Ülkeyi yönetenler yaratır. Buradan Türkiye'nin çıkması  lazım. Kurtulması lazım. Nasıl çıkacağız? Üreterek çıkacağız. Üretirseniz güçlü  olursunuz,  üretirseniz dünyada güç sahibi olursunuz."
 
 
“BU BENİM SORUMLULUĞUM OLDUĞU KADAR SİZİN DE SORUMLULUĞUNUZ”
 
Türkiye'nin 2019 yılından itibaren bir kalkınma planının olmadığını  ileri süren Kılıçdaroğlu, bir devletin plansız yönetilemeyeceğini savundu.
 
Ülkedeki tarım politikasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Nohut, pirinç  getiriyoruz ne için? Şimdi 200 bin ton patates getireceğiz, ne için? Yer mi  kalmadı? Memlekette çiftçi mi kalmadı? Patates ekecek alan mı kalmadı? Sizler,  kanaat önderleri olarak bu gerçekleri topluma anlatmanız gerekir" ifadelerini  kullandı.
 
Hangi partiden olursa olsun, her vatandaşın görüşüne saygı  duyduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, siyasette kimsenin kalıcı olmadığını, bir gün  herkesin gideceğini vurguladı.
 
Belediye başkanlarına seslenen Kılıçdaroğlu, herkese eşit hizmet götürmeleri gerektiğini söyledi.
 
31 Mart seçimini hatırlatarak seçmenlerine seslenen Kılıçdaroğlu,  "Yarın sandığa gideceksiniz, oylarınızı kullanacaksınız. Sizden sadece bir şey  istiyorum, bunu anlatmanızı da istiyorum. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza  koyup oyunuzu öyle kullanın. Sizden zor bir şey istemiyorum. Gerçekleri düşünün,  Türkiye'yi düşünün, evlatlarınızı düşünün, evinizi, barkınızı düşünün. Yatağa aç  giren 100 binlerce çocuğu düşünün ve oyunuzu öyle kullanın. Bu benim sorumluluğum  olduğu kadar sizin de sorumluluğunuz. Siz de sorumlusunuz. Çünkü oy kullanmak için dışarıdan adam gelmedi. Şimdi Suriyeliler hariç." dedi.
 
Sakarya'daki tank palet fabrikasının 25 yıllığına Katar ordusuna  satıldığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Eğer bir ülke kendi silah fabrikalarını  başka bir ülkenin ordusuna satıyorsa şu soruyu hepimizin sorması gerekiyor. Niye  satıyorsun kardeşim, niye? Bedava uçak verdikleri için mi? 'Bedava uçak  verdikleri için silah fabrikasını onlara satıyorum' diyorsanız bu ülkenin  geleceğini ve namusunu satıyorsunuz demektir. Yarın kapatsa orayı ne  diyeceksiniz?" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER