Kılıçdaroğlu, canlı yayında soruları yanıtladı

AA |  13 Haziran 2018 Çarşamba - 12:21 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 12:32

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Diyorlardı ki 'Sandığa gidin 'evet' deyin enflasyon düşecek. 'Evet' deyin dolar düşecek, terör bitecek.' Ne oldu? Tam tersi oldu. Ne yapmamız gerekiyor? Madem ki tam tersi oldu, demek ki bu rejim, tek adam rejimi Türkiye'ye bir fayda getirmiyor." dedi.


Fox TV'de canlı yayınlanan "İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat"  programında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin  performansını son derece başarılı bulduğunu anlattı.
 
Kılıçdaroğlu, "Genç, dinamik, enerjik, ne söylediğini bilen, toplumla  gayet güzel ilişkiler kuran, onların nabzını tutan, bir de ufku ve hedefi olan  bir kişi. Sayın Muharrem İnce, fabrikalardan, üretimden söz ediyor, öbürü  kıraathanelerden söz ediyor. Aralarında dağlar kadar fark var. Ufku tükenen bir  kişi Türkiye'yi yönetemez." dedi.
 
Babası kamyon şoförü olan İnce'nin Anadolu insanı olduğunu ifade eden  Kılıçdaroğlu, kamyon şoförlerine seslenerek, "Sizin gibi çalışan, çocuğunu  yetiştiren ve cumhuriyet, fırsat eşitliği sayesinde bugün cumhurbaşkanlığı  makamına aday olan Muharrem İnce'ye oy vermeniz lazım." ifadelerini kullandı.
 
İnce'nin seçilirse başarılı bir cumhurbaşkanı olacağını, başarılı  olmaması için hiçbir neden olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, İnce'nin ortak aklı  egemen kılarak ülkenin sorunlarına çözüm üretebileceğini aktardı.
 
Kılıçdaroğlu, "Ayrıca kibirli değil. Bir yere geldim diye 'Herkesi  perişan edeyim, yok edeyim. Kimse düşüncesini ifade etmesin.' diye bir düşüncesi  de yok. Erdoğan'ın zıttı diyebiliriz." ifadelerini kullandı.
 
KILIÇDAROĞLU İNCE'YE KIRILDI MI?
İnce'nin, iki kere de kendisine rakip olduğu hatırlatılarak, "Bu  süreçte sizi kırdı mı?" şeklindeki soruyu Kılıçdaroğlu, "Yok hayır. Genel  başkanlığa aday olduğu süre içinde de konuşuyorduk. Böyle bir küskünlük 'vay sen  neden rakip oldun' gibi bir şey söz konusu değil." diye yanıtladı.
 
7 Haziran'da CHP-AK Parti koalisyonu kurulmuş olması halinde bunların  hiçbirisinin olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
 
"Sayın Davutoğlu istiyordu zaten. Bozan Erdoğan oldu. Biz hiçbir zaman  partimizin çıkarlarını, ülkemizin çıkarlarının üstünde tutmadık. Bireysel olarak  da kendi çıkarlarımızı, bir başkasının çıkarlarının üzerinde tutmadık. Her şeyi  demokratik kuralların, hukukun üstünlüğü içerisinde hem uygulamaya koymak hem  onları savunmak üzere inşa ettik. Geldiğimiz nokta gerçekten Türkiye'nin geleceği  açısından son derece kritik. Bu seçimlere giderken her vatandaşıma sadece şunu  söylüyorum, geleceğini, çocuğunu, vatanını, bayrağını düşün ve oyunu öyle kullan.  Karanlık, gerginlik yaratan bir tabloya, kavgadan beslenen bir siyaset anlayışına  son vermek istiyorsan mutlaka ve mutlaka sandığa giderken yeniden düşün."
 
Kılıçdaroğlu, Davutoğlu'nu samimi birisi olarak gördüğünü anlatarak,  "Görüşmelerimizin tutanaklarını bana göstererek, bu tutanakların demokrasi  tarihimizdeki çok önemli tutanaklar olacağını söylemişti. Gerçekten de öyle.  Onlar Cumhuriyet Halk Partisi'ni çok farklı düşünüyorlardı. Oysa Cumhuriyet Halk  Partisi'nin varlık nedeni bu ülkenin çıkarlarını, bayrağını, milletini,  demokrasiyi, gelir dağılımındaki eşitliği savunmaktır." diye konuştu.
 
"Sandığa 16 Nisan'daki 'evet' oyunu tersine çevirmek için mi  gidiyoruz?" şeklindeki soruya Kılıçdaroğlu, "Evet" yanıtını vererek, "Diyorlardı  ki 'Sandığa gidin 'evet' deyin enflasyon düşecek. 'Evet' deyin dolar düşecek,  terör bitecek.' Ne oldu? Tam tersi oldu. Ne yapmamız gerekiyor? Madem ki tam  tersi oldu, demek ki bu rejim, tek adam rejimi Türkiye'ye bir fayda getirmiyor.  Eğitim sistemine bakın, 16 yılda 14 kez değişti." ifadelerini kullandı.
 
DİYARBAKIR MİTİNGİ

İnce'nin Diyarbakır'da yaptığı mitingi nasıl bulduğunun sorulması  üzerine Kılıçdaroğlu, "Gayet güzeldi." dedi.
 
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mitinge yönelik eleştirilerinin  sorulması üzerine,"Erdoğan'ı rahatsız etti. O kadar kalabalık beklemiyordu."  karşılığını verdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "İnce'nin konuşmasını dinleyenler HDP'liler"  şeklindeki söylemini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu,  şöyle konuştu:
 
"Bu ne demektir? Bütün dünyaya şunu söylüyor; 'Ben bütün bilgileri  istihbarattan alıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir istihbarat devletidir,  bir demokrasi devleti değildir, burada demokrasi yoktur. İstihbarattan alıyorum  bilgiyi ve herkesi de izliyorum.' Başka bir şey daha ifade ediyor, 'Ben bu ülkede  81 milyonu fişlemiş vaziyetteyim. Kim HDP'li, kim CHP'li, kim MHP'li onları gayet  iyi biliyorum. İstihbarat da bu işi yapıyor.' diyor. Nereden biliyorsun meydana  gelenlerin tamamının HDP'li olduğunu? Orada AK Partililer de vardı, Cumhuriyet  Halk Partililer, Diyarbakırlılar vardı orada. Sen kalkıyorsun bütün Diyarbakır'ı  suçluyorsun." şeklinde konuştu.
 
"Bir grup bizim yaptığımız konuşmaları dinliyor"
 
Küçükkaya'nın, "Telefon dinlemelerinin FETÖ ile bittiğini  düşünüyorduk. 'Bunlar bizim telefonumuzu dinliyorlar' dediniz. Ne  düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:
 
"Bir grup bizim yaptığımız konuşmaları dinliyor ve Erdoğan'a servis  ediyor. Erdoğan bunu itiraf etti çok şükür. Bu dünyaya verilen bir mesajdır ve bu  mesajın algılaması dünyada şöyle olacaktır, 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde  demokrasi yoktur. Orası İstihbarattan gelen bilgilerle yönetiliyor.' Erdoğan daha  önce de benim için 'Ey Kılıçdaroğlu, senin nefes alışını bile izliyoruz.'  demişti. Doğru, izliyorlar zaten. Keşke gerçekleri bizi dinledikleri  telefonlardan öğrenseler de onun gereğini yapabilseler bari. Biz aydınlıkta ne  konuşuyorsak, miting meydanlarında, televizyonlarda ne konuşuyorsak, telefonda da  onu konuşuyoruz. Bunlar miting meydanlarındaki konuşmalarımızı değil de  telefonlarımızı dinliyorlar, çünkü bunlar bütün karanlık işleri telefon  görüşmeleriyle yapıyorlar."
 
İttifakın varlık nedeninin yüzde 10 seçim barajının ortadan kalkması  olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, hangi partiye oy verilirse yüzde 1 de olsa o  partinin hanesine yazılacağını, milletvekili sayısının bu oranlarına göre  belirleneceğini anlattı.
 
Kılıçdaroğlu, "Ekonomiyi yönetebilir misiniz?" sorusu üzerine şu  şekilde konuştu:
  
"Devlette liyakat sistemini bozmazsanız, en kolay yönetilen kurum  devletin kendisidir. Nedeni de şu, herkesin görevi yasalarla tanımlanmıştır.  Nüfus memuru ne iş yapacak bellidir, asker ne iş yapacak bellidir, vali, kaymakam  ne iş yapacak bellidir, daire başkanı, genel müdür yardımcısı, müsteşar ne iş  yapacak bellidir. Liyakat sistemini kurduğunuz zaman mekanizma tıkır tıkır işler  zaten. Siyasi otorite bürokrasiye talimat verir. Örneğin Merkez Bankası'na  'Enflasyonu yüzde 4'e indir kardeşim.' der. O araçlarını kullanarak enflasyonu  yüzde 4'e indirir ama siyaset araçlarına müdahale etmez, ettiği zaman liyakat  sistemi allak bullak olur. Ekonomiyi, maliyeyi, adaleti, iyi bilen, evrensel  hukuka inanan, demokrasiye inanan insanlarla ülkeyi yöneteceksiniz."
 
Ekonomiyi yönetecek kadrolarının olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu,  emekliye iki dini bayramda verilen ikramiyenin CHP'nin seçim vaadi olduğunu  kaydetti.
 
Kılıçdaroğlu, paranın nerede ve kimin için kullanıldığının önemli  olduğunu vurgulayarak, "Son 15 yılda Londra'daki faiz lobisine ödedikleri faiz  151 milyar dolar. Para var, rantiyeye para var. İçeriye 687 milyar lira, eski  parayla 687 katrilyon lira ödüyorlar. Demek ki para var." ifadelerini  kullandı.
 
Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı olduktan sonra OHAL'i  kaldırma açıklamasının Türkiye'nin demokrasiyi kabul ettiği algısının  güçlendirileceğini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Şu açıklamayı ya Sayın Muharrem İnce ya da onun yetkilendirdiği  ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı yapacaktır, bütün dünyaya, 'Biz  Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele ederken araçlara siyasi müdahale  yapmayacağız.' diyecek. Bir üçüncüsü var o çok önemli, Ortadoğu Barış ve  İşbirliği Teşkilatı kuracağız. Kısa adı OBİT olacak. Türkiye, İran, Irak ve  Suriye. Muharrem Bey hemen gidecek, bu ülkeleri ziyaret edecek. Diyecek ki  'Ortadoğu'da hep beraber, ortak ses çıkaralım.' terörü birlikte bitireceğiz.  Ortadoğu'yu yeniden onaracağız. Ortadoğu'ya barışı getireceğiz."

ETİKETLER