Kendisini doktor yapan 'el'i kurtardı!

AA |  20 Haziran 2019 Perşembe - 13:34 | Son Güncelleme : 20 06 2019 - 15:20

İzmir'de görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Savran, Eskişehir'deki bir iş kazasında el parmağı kopma noktasına gelen ve meslektaşlarının kesme kararı verdiği babasının parmağını başarılı bir ameliyatla dikti. Opr. Dr. Ahmet Savran, "Babam benim okumam için yıllarca çöpten kağıt topladı. O parmaklar beni okuttu. Benim de babama yardımcı olacağım an buydu. Yaptığım başarılı ameliyat sayesinde babamın parmağını kurtarmış oldum" dedi.


 
Yaşadığı iş kazası sonucu parmağı kopma  noktasına gelen Hüseyin Savran, çöplerden kağıt toplayarak okuttuğu Ortopedi ve  Travmatoloji Uzmanı olan evladı sayesinde sağlığına kavuştu. Eskişehir'de yaşayan 60 yaşındaki 3 çocuk babası Hüseyin Savran, ocak  ayında araba tamir ederken sol elini kaportaya sıkıştırdı. Arkadaşları tarafından Eskişehir Devlet Hastanesine götürülen Savran'ı  muayene eden doktorlar, sadece deri kısmı tutan yüzük parmağını kesme kararı  aldı.
 
 
Parmağının kesilme kararına çok üzülen baba Savran, İzmir'de bulunan  Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ortopedi ve  Travmatoloji Uzmanı olarak görev yapan oğlu Opr. Dr. Ahmet Savran'ı aradı. Eskişehir'deki meslektaşlarının kesme kararı verdiği parmağı kurtarmak  için babasını İzmir'e getiren Ahmet Savran, 3 saat süren başarılı bir ameliyat  gerçekleştirdi. Ameliyatın ardından fizik tedavi gören baba Savran, yeniden parmağını  kullanmaya başladı.
 
"Başarılı olamasaydım vicdan azabı çekecektim"
 
Opr. Dr. Ahmet Savran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının  parmağının koptuğunu öğrenince çok üzüldüğünü, mesleği boyunca hayatının en zor  ameliyatına girdiğini söyledi.
Tıp fakültesinde okurken babasının çok fedakarlıklar yaptığını  belirten Savran, "Babam okumam için yıllarca çöpten kağıt topladı. O parmaklar  beni okuttu. Benim de babama yardımcı olacağım an buydu. Yaptığım başarılı  ameliyat sayesinde babamın parmağını kurtarmış oldum. Eğer başarılı olamasaydım  babam hayatına 9 parmağını kullanarak devam edecekti, ben de hayatım boyunca  vicdan azabı çekecektim." dedi. Ameliyat öncesi ekibiyle toplantı yaptığını, ameliyat esnasında  hastanın babası olduğunun hatırlatılmamasını istediğini aktaran Savran, ameliyatı  da babasının yüzünü örterek gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 
"Hayatımın en büyük riskini aldım"
 
Ameliyat boyunca ağlamamak için kendini zor tuttuğunu dile getiren  Savran, şunları kaydetti:
 
"Babamla ameliyat öncesi hayli duygusal bir konuşma yaptık. Babam bana  'Parmağımın kesileceğini söylediler, ben de bu duruma kendimi alıştırdım. Eğer  parmağımı kurtarırsan mutlu olurum.' dedi. Babamın o sözleri beni biraz da olsa  rahatlattı. Ben de elimden gelenin en iyisini yapmak için ameliyata girdim.  Hayatımın en büyük riskini aldım. Ameliyatın ardından yaptığım kontrollerde  babamın parmağında yeniden dolaşımın olduğunu fark ettiğim gün hayatımın en mutlu  günüydü. Tedavileri devam ediyor. Babam artık parmağını kullanmaya başladı. Bu da  beni hem bir evlat hem de doktor olarak çok mutlu ediyor."
 
"Emeklerimi boşa çıkarmadı"
 
Baba Hasan Hüseyin Savran da orman işçiliğinden emekli olduktan sonra  geçimini sağlayabilmek ve oğlunu okutabilmek için kağıt topladığını anlattı. Oğluyla her zaman gurur duyduğunu dile getiren Savran, bir gün cerrah  olarak oğlunun kendisini ameliyat edeceğini hiç düşünmediğini söyledi.
Oğlunun, verdiği emekleri hiçbir zaman boşa çıkarmadığını anlatan baba  Savran, "Elimden geldiği kadar onu okutmaya çalıştım. Oğlum tıp fakültesini  kazanıp, doktor olduğu gün çok mutlu olmuştum. Evladım benim parmağımı  kesilmekten kurtardı. Artık parmağımı her kullandığımda aklıma oğlum geliyor. İyi  ki evladım doktor olmuş." şeklinde konuştu.

ETİKETLER