Kazdağları rampaları "tüneller"le kolay aşılacak

AA |  07 Temmuz 2019 Pazar - 11:38 | Son Güncelleme : 07 07 2019 - 11:38

Çanakkale'yi İzmir ve Balıkesir'e bağlayan kara yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde yapımı süren ve 45 dakikalık ulaşımı 5 dakikaya düşürmesi hedeflenen iki tünel, 2023 yılında açılarak bölge trafiği rahatlatılacak.


Çanakkale-İzmir kara yolunda başlatılan bölünmüş yol ve tünel  çalışmaları devam ediyor.
 
Yüksek turizm potansiyeli dolayısıyla özellikle yaz aylarında trafik  yoğunluğu artan bölgedeki Kazdağları rampaları, projenin tamamlanmasıyla  sürücülerin "korkulu rüyası" olmaktan çıkacak.
 
Çanakkale ve İzmir limanları ulaşımının hinterlandında bulunan  lojistik kara yolu altyapısını oluşturan yolun hizmete açılmasıyla, Kuzey Marmara  ile Güney Marmara ve Ege Bölgesi arasında ulaşım kolaylaşacak. Bu sayede trafikte  can ve mal güvenliği temin edilerek bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik  gelişimine de katkı sağlanacak.
 
Ayvacık-Küçükkuyu güzergahında 9,6 kilometrelik bölünmüş yol yapım  çalışmaları kapsamında onlarca keskin virajı barındıran bölgeye toplam 5 bin 700  metre uzunluğunda çift tüp iki tünel inşa ediliyor. Şu anda 45 dakikada  katedilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampalarında ulaşım, tünellerin hizmete  açılmasının ardından 5 dakika sürecek.
 
Çanakkale'nin İzmir ve Balıkesir ile bağlantısının sağlandığı yolu,  bin 200'ü ağır tonajlı olmak üzere günlük yaklaşık 7 bin araç kullanıyor.   Özellikle yaz aylarında ağır vasıtaların yoldaki yoğunluğu nedeniyle sürücüler  için büyük sorun teşkil eden yolda ulaşım, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun  100'üncü yılında tünellerin tamamlanmasıyla rahatlatılacak.
 
Tünellerin şantiye şefi Samet Yılmaz, AA muhabirine, yapımına 2016  yılının haziran ayında başlanan bin 700 metre uzunluğundaki T1 tünelinde kazı  işinin tamamlandığını, beton imalatlarının ise yüzde  98'e ulaştığını söyledi.
 
Uzunluğu 4 bin metre olan T2 tünelinde kazı çalışmaları ve beton  imalatlarının sürdüğünü belirten Yılmaz, yaklaşık 600 personelle gece ve gündüz  vardiyalı olarak günün 24 saati aralıksız çalıştıklarını aktardı.
 
Projenin, özellikle Karayolları ile yürütülen çalışmalarla hızla  ilerlediğini kaydeden Yılmaz, "Daha önceden açık alanda ilerleyecekti fakat  tünellere çevirerek birçok ağacın kesilmesinin önüne geçtik.  Bu sayede hem daha  güvenli hem daha hızlı bir şekilde güzergahımızı oluşturduk." dedi.
 
 Yılmaz, her iki tünel bütünlük arz ettiğinden T2 için kazı  çalışmalarını 2022 yılının ortalarında bitirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
 
Zamandan ve yakıttan tasarruf
 
T2 kazı işi tamamlanınca tünel içi asfaltlama ve elektro mekanik  çalışmalarına geçeceklerini ifade eden Yılmaz, "Bu yoldan Ayvacık'tan  Küçükkuyu'ya gitmek isterseniz yarım saat ile 45 dakika arasında bir vaktinizi  almaktadır. Tüneller tamamlandığında, tünellerimizin girişinden Küçükkuyu'ya  girişimiz 5 dakika gibi kısa bir mesafeye düşecektir. Zamanın yanı sıra akaryakıt  tasarrufu sağlamış, can ve mal kayıplarının önüne geçmiş olacağız.  Bu şekilde de  ülke ekonomisine çok büyük bir katkıda bulunan önemli projelerimizdendir." diye  konuştu.
 
  
 
 
 

ETİKETLER