Kazakistan'ın bağımsızlığının 25. yıl dönümü

AA |  04 Aralık 2016 Pazar - 17:50 | Son Güncelleme : 04 12 2016 - 17:52

Gelişim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisünden Doç. Dr. Kutay Karaca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Orta Asya Devletleri Birliği projesinin olduğunu belirterek. "Buna liderlik yapabilecek ülke Kazakistan'dır. Bu birlik Kazakistan öncülüğünde kurulursa, Rusya ve Çin'i tedirgin etmeyecektir. Orta Asya Devletleri Birliği projesine bizim olabildiğince destek vermemiz ve cesaretlendirmemiz gerekiyor." dedi.


Avrasya Türk Dernekleri Federasyonunca, Kazakistan'ın bağımsızlığının  25. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen açık oturumda, Türk Cumhuriyetleriyle  ilgili çalışmalar yapan bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya  geldi.
 
Burada konuşan Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı  İsmail Cengiz, Kazakistan'ın ekonomik, siyasi ve kültürel anlamda, insan hakları  ve demokrasi değerleri açısından bulunduğu coğrafyada ön plana çıktığını söyledi.
Cengiz, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in ülkeyi ön  plana çıkardığını ifade ederek, Pekin ile Moskova arasında tampon görevi üstlenen  ülke liderinin Avrasya Birliği adı altında güçlü bir organizmanın oluşmasını  hedeflediğini anlattı.
 
Kazakistan İstanbul Konsolosu Galymzhan Yerimbetov da, 25 yıl önce  Kazakistan'ı ilk tanıyan ülkenin Türkiye oluğunu anımsatarak, her zaman  Türkiye'nin yanında olduklarını söyledi. Yerimbetov, iki ülke ilişkileri için bu  tür dernekler ve federasyonların çalışmalarının önemine değindi.
 
TRT İstanbul Müdürü Abdülhamit Avşar ise, Sovyetler Birliğinin  yıkılmasında 1986'daki Almata olaylarının büyük bir etkisinin olduğunu  belirterek, bu anlamda Kazakistan'ın dünya tarihinde önemli bir yerinin  bulunduğunu söyledi.
 
Türk tarihinin Kazakistan'dan söz etmeden okunamayacağını dile getiren  Avşar,  Kazakistan'ın Türkistan'ın sınırlarını koruyan bir kale olduğunu  vurguladı.
Avşar, Türkiye ile Kazakistan arasında yakın ilişki olduğunu ifade  ederek, TRT olarak da bu ilişkilerin gelişmesi için ellerinden gelen her türlü  desteği yaptıklarını, ülkenin dünyaca tanınması için en ücra köşelere kadar  gidilerek programlar yapıldığını söyledi.
 
 "Kazakistan'ın coğrafyası Avrupa'dan büyük"
 
Gelişim Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitisü'nden Doç. Dr. Kutay  Karaca ise Kazakistan coğrafyasının Avrupa'dan daha büyük olduğunu belirterek,  Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin sorunlarının toplamını Kazakistan'ın da coğrafik  olarak bu ülkeler kadar yaşadığını dile getirdi.
 
Karaca, Kazakistan'ın nüfus, ekonomik, siyasi ve askeri olarak iki dev  ülke Rusya ve Çin'i dengeleyen bir ülke olduğunu söyleyerek, "Buna ancak  diplomasi kurtluğu denir. Bu Kazakistan'ın dış politikasındaki bence en büyük  başarısıdır. Petrole sahipsiniz. Petrolün varlığından dolayı ülkenizde oynanacak  her türlü oyuna da göğüs germeniz gerekiyor. Kazakistan bunu da başardı. Bunu da  dengenin bir unsuru olarak yaptı." diye konuştu.
Son dönemde gerek Türkiye'nin yükselmesi, gerek Türk coğrafyasındaki  devletlerin yükselişiyle beraber Çinliler, Güney Koreliler, Japonlar, Hintlilerin  İpek Yolundan bahsettiğini dile getiren Karaca, Çin'in Avrupa'yı transit bir  şekilde bağlayabilmek için en büyük yatırımı Türk Cumhuriyetlerine yaptığını  açıkladı.
 
  "Devasa topraklara az nüfusla sahip olmazsınız"
 
Karaca, Kazakistan'ın 1991'den bu güne neredeyse 15 katı kadar  büyüdüğünü, kişi başına düşen gelirin bin 500 dolardan 11 bin dolara kadar  çıktığını belirterek, şöyle devam etti:
 
"Üç çocuk politikası Türkiye'nin geleceği için önemli ama aynı şey  Kazakistan için de geçerli. Kazakistan 17 milyon kişiyle o devasa topraklara  sahip çıkamaz. Bu kadar az bir nüfusla bu kadar büyük bir coğrafyaya sahip  olamazsınız. Dibinizde karınca misali üreyen bir Çin ve Hindistan, askeri ve  siyasi gücü artan Rusya olunca 17 milyon nüfusla bu coğrafyayı tutamazsınız. Ne  kadar büyük başarı sağlarsanız sağlayın, ne kadar doğru dış politika uygularsanız  uygulayın. Nazarbayev ve ekibinin gelecek içinde yapması gereken en doğru  şeylerden biri de gelecekte bu ülkeyi nasıl bir yönetime devredeceği kadroları  şimdiden hazır hale getirmektir."
 
Doç. Dr. Kutay Karaca, Şangay Beşlisi'nin 2001'de bittiğini, o  tarihten itibaren Şangay İşbirliği Örgütü'nün devam ettiğini dile getirerek,  "Şangay İşbirliği Örgütü bir güvenlik sağladı bölgede. En azından bölge  ülkeleriyle Rusya ve Çin arasında 7 bin kilometrelik bir sınır kimsenin burnu  kanamadan çizildi. Bu, tarihte örneği tek olan bir şey." dedi.
 
Şangay İşbirliği Örgütü vasıtasıyla Çin ve Rusya'nın Türk dünyasına  etkisine bakılması gerektiğini belirten Karaca, özellikle Çinlilerin ticaret  hacminin bu coğrafyada arttığını söyledi.
 
Nazarbeyev'in Orta Asya Devletleri Birliği Projesi olduğunu anımsatan  Karaca, "Buna liderlik yapabilecek ülke Kazakistan'dır. Bu birlik Kazakistan  öncülüğünde kurulursa, Rusya ve Çin'i tedirgin etmeyecektir. Orta Asya Devletleri  Birliği projesine bizim olabildiğince destek vermemiz ve cesaretlendirmemiz  gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
Toplantıda, katılımcılara Türkistan pilavı ve kımız ikram edildi.