Kayyum olarak görevlendirilen valilerden ilk açıklamalar!

AA |  19 Ağustos 2019 Pazartesi - 10:51 | Son Güncelleme : 19 08 2019 - 15:26

İçişleri Bakanlığınca Van Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine görevlendirilen Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmayacağız. Çalışanlarımızın aşıyla, ekmeğiyle oynamayacağız. Derdi ekmeği, aşı ve halkına hizmet olan herkesle birlikte Van halkına hizmet edeceğiz." dedi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine görevlendirilen Vali Mustafa Yaman da, "Cumhurbaşkanımız önderliğinde devam eden huzurun sürmesini birlikte sağlayacağız. Mardinli hemşehrilerimizin desteğiyle başta Mardin'de olmak üzere bölgede huzur devam edecek." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilliğine görevlendirilen Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, "Bu sürede Diyarbakır'ın emrinde olacağız. Diyarbakır'a hizmet etmenin şeref ve onurunu taşıyacağız." dedi.


İçişleri Bakanlığınca hakkında yürütülen terör soruşturmaları nedeniyle görevden uzaklaştırılan HDP'li Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın yerine başkan vekili olarak görevlendirilen Vali Bilmez, beraberinde İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ile belediye binasına geldi.
 
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN FOTOĞRAFI YERİNE TEKRAR ASILDI
 
Makam odasına geçen Vali Bilmez, daha önce duvarda asılı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı forslu fotoğrafının indirildiğini fark edince, görevlilere söz konusu fotoğrafın yerine asılması talimatını verdi.
 
Vali Bilmez, getirilen fotoğrafı yerine astıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
 
 
"VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPMAYACAĞIZ"
 
Bilmez, İçişleri Bakanlığının onayıyla Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın, terör kanunu kapsamındaki soruşturma ve kovuşturmalardan dolayı görevden uzaklaştırıldığını söyledi.
 
Kararın Ertan'a tebliğ edildiğini belirten Bilmez, yine bakanlık onayıyla Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiğini ve bugün itibarıyla görevine başladığını aktardı.
 
Belediyenin imkanlarını Van halkının hizmetine sunacaklarını vurgulayan Bilmez, şunları kaydetti:
 
"Vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmayacağız. Çalışanlarımızın aşıyla, ekmeğiyle oynamayacağız. Derdi ekmeği, aşı ve halkına hizmet olan herkesle birlikte Van halkına hizmet edeceğiz. Zaman zaman çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapacağız. Kaynaklarımız tamamen Van halkının mahalli müşterek hizmetlerine sunulacak. Belediye mevzuat çerçevesinde yönetilecek. Şeffaf yönetim sergileyeceğiz. Tüm çalışanlarımızla birlikte Van halkının hizmetinde olacağız. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun."
 
"Cumhurbaşkanımız önderliğinde devam eden huzurun sürmesini birlikte sağlayacağız"
 
İçişleri Bakanlığınca Mardin Büyükşehir Belediyesi  Başkan Vekilliğine görevlendirilen Vali Mustafa Yaman, "Cumhurbaşkanımız  önderliğinde devam eden huzurun sürmesini birlikte sağlayacağız. Mardinli  hemşehrilerimizin desteğiyle başta Mardin'de olmak üzere bölgede huzur devam  edecek." dedi. 
 
İçişleri Bakanlığınca hakkında yürütülen terör soruşturmaları  nedeniyle görevden uzaklaştırılan HDP'li Ahmet Türk'ün yerine görevlendirilen  Vali Yaman, belediyedeki makamında kendisini ziyarete gelenleri kabul etti.
 
Burada gazetecilere açıklama yapan Yaman, görevlendirme süreciyle  Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşların yaşam kalitesini yükselterek,  insan odaklı, katılımcı, yenilikçi bir yönetim anlayışıyla adaletli, verimli ve  etkin şekilde hizmet sunmak amacıyla büyük bir özveriyle çalışacaklarını söyledi.
 
Yaman, belediyenin tüm kaynaklarının milletin hizmetine sunulacağını  vurguladı.
 
Vatandaşların vergileriyle oluşturulan kaynakların bölücü terör  örgütüne ya da yandaşlarına aktarılmasının önüne geçileceğine dikkati çeken  Yaman, bu kaynakların olması gerektiği gibi vatandaşa hizmet olarak geri  döneceğini ifade etti.
 
Teröre destek veren ve onlara cesaret veren belediye başkanları  görevden alınarak yerine atamalar yapılan bir sürecin başladığını, bugün  itibariyle belediye başkan vekili olarak göreve başladıklarını anlatan Yaman,  "Geçtiğimiz dönemde 'sizin için çalışıyoruz' diye göreve başlamıştık. Aynı yerden  devam ediyoruz. Artık Mardin Büyükşehir Belediyesinin teröre harcayacağı tek bir  kuruşu dahi olmayacak. Çünkü vatandaşlarımızın vergisiyle bütçe oluşturuluyor."  diye konuştu.
 
Önümüzdeki dönemde bir taraftan kentsel alt yapı, çevre ve çevre  sağlığı, temizlik ve katı atık, ağaçlandırma, park ve yeşil alanlar, kültür ve  sanat, turizm gibi belediye hizmetleri sunulurken, diğer taraftan başta kadınlar  olmak üzere gençlere yönelik faaliyet ve yatırımların öncelikli olacağını  bildiren Yaman, bütün bütçeyi Mardinliler için harcayacaklarını dile getirdi.
 
"Devam eden huzuru birlikte sağlayacağız"
 
Büyükşehir Belediyesinde kurumsal hafızayı tekrar oluşturacaklarını  aktaran Yaman, "Büyükşehir Belediyesini tekrar kurumsal hale getireceğiz.  Kaldığımız yerden devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımız önderliğinde devam eden  huzurun sürmesini birlikte sağlayacağız. Mardinli hemşehrilerimizin desteğiyle  başta Mardin'de olmak üzere bölgede huzur devam edecek." ifadelerini kullandı
 
Yaman, bütün belediye çalışanlarının haklarının korunacağını, ancak  terör örgütleriyle iltisaklı olanlar hakkında gerekli işlemlerin hemen  başlatılacağını sözlerine ekledi.
 
"Diyarbakır'a hizmet etmenin şeref ve onurunu taşıyacağız"
 
İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır Büyükşehir  Belediyesi Başkan Vekilliğine görevlendirilen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Bu  sürede Diyarbakır'ın emrinde olacağız. Diyarbakır'a hizmet etmenin şeref ve  onurunu taşıyacağız." dedi. 
 
İçişleri Bakanlığınca hakkında yürütülen terör soruşturmaları  nedeniyle görevden uzaklaştırılan HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı  Adnan Selçuk Mızraklı'nın yerine Başkan Vekili olarak görevlendirilen Güzeloğlu,  belediye binasına geldi.
 
Vali Güzeloğlu, belediyede düzenlenen basın toplantısında, İçişleri  Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda Mızraklı'nın görevden uzaklaştırıldığını,  Mızraklı hakkında yürütülen 9 ayrı terör soruşturması ve 3 idari soruşturmanın  sürdüğünü söyledi.
 
"Halkı çok rahatsız edici bir dizi uygulamalar gerçekleştirilmiştir"
 
Yargıda süren ve bilinen bu soruşturma dışında, seçim sürecinden  bugüne devam eden, Diyarbakır halkının gözü önünde gerçekleşen ve Türkiye  gündemine aktarılan, vicdanları yaralayıcı, hukukun dışında, kabul edilemez bazı  uygulamaların gerçekleştiğini kaydeden Güzeloğlu, şöyle konuştu:
 
"Vatanın birliği ve beraberliği için hayatını feda eden şehitlerin  yakınlarının iş akitlerinin feshedilmesi, bu çerçevede belediyede daha önce  hizmet almış ve milletimize hizmet yapmış birçok kamu görevlisinin yerlerinin  haksız ve hukuka aykırı olarak değiştirilmesi, yargı kararı olmasına rağmen  göreve iadelerin gerçekleştirilmesi, terör örgütü ve suçlarından yargılanan  kişilerin hukuki olmayan bir statüde belediyede görevlendirilmesi, mevzuatımızda  olmamasına rağmen eş başkanlık uygulamasının belediyede hayata geçirilmesi,  peygamberler ve sahabeler şehrimizde imar planlarında geçmiş dönemlerde yapılan  ve ayrılarak birçoğunda inşaatına başlanan cami imar planı düzenlemesinin iptal  edilmesi, caddedeki bir aziz sahabenin isminin terör örgütü suçlusuyla  değiştirilmek istenmesi, Valiliğimizin yetkisi dahilinde bu kararın iptal  edilmesine rağmen hukuka aykırı şekilde zorla o tabelanın yerine tekrar asılmaya  çalışılması gibi vicdanı çok yaralayıcı ve Diyarbakır halkını çok rahatsız edici  bir dizi uygulamalar gerçekleştirilmiştir."
 
Güzeloğlu, halka hizmet için var olan, her türlü kaynağının son  kuruşunu da millete hizmet için harcamak sorumluluğunda bulunan belediyenin  kaynaklarının, kayyum öncesi dönemde gerçekleştirildiği gibi yeniden terör örgütü  PKK'ya, uzantılarına ve iş birlikçilerine tahsis edilmeye ve bu doğrultuda  kullanılmaya başlandığını bildirdi.
 
Devletin, milletin emaneti olan parasının, millete ve Diyarbakır'a  hizmet yerine terör örgütüne, uzantılarına, iş birlikçilerine, Kandil'e kadar  uzanan bir perspektifte kullanılmasının kabul edilemez ve sürdürülemez olduğunu  anlatan Güzeloğlu, "Belediye, seçim sonrası dönemde, birlik ve beraberliğimizin  sembolü olan ve rengini aziz şehitlerimizin kanından alan şanlı Türk bayrağımızı,  belediye kimlik kartlarından başlayarak birçok belediye tanıtım logosundan ve  internet sitelerinden de kaldırmıştır." ifadelerini kullandı.
 
Güzeloğlu, tüm bu uygulamaların karşılığında 4 aylık dönemde Valiliğe,  vatandaşlardan hizmet yönünden ciddi şikayetlerin, başta susuzluk olmak üzere  kentin ve toplumsal hayatın en önemli konularında çok büyük sıkıntıların  iletildiğine dikkati çekti.
 
"24 saat esasına göre bir çalışma ve çaba sergileyeceğiz"
 
Başkan Vekilliği görevinde, bütün vatandaşlara hizmet noktasında en  üst düzeyde sorumluluk ve hizmet anlayışına sahip olduklarını kaydeden Güzeloğlu,  "Diyarbakır'ın her kişisine ve köşesine, bu sorumluluk ve anlayışla bütün  çalışanlarımızla hizmet götürmeye çalışacağız. Rabb'im bizi mahcup eylemesin."  dedi.
 
Güzeloğlu, personelle toplantı yaptığını, işine, devletine bağlı,  vatandaşına hizmet amaçlı her çalışanla hizmet vermeye devam edeceklerini  anlattı.
 
Bu personelin her birinin hukukunun korunacağını, bulundukları  pozisyonda görevine devam edeceğini belirten Güzeloğlu, terör örgütüne iltisaklı,  ilintili ve bu bağlamda değerlendirilenlerin istisna olduğunu, bunun gereğinin  hem hukuki hem idari anlamda yapılacağını vurguladı.
 
Diyarbakır'ın, on bin yıllık tarihe sahip, medeniyet geçmişinin ve  insanlık tarihinin en önemli ve özel şehirlerinden biri olduğunu dile getiren  Güzeloğlu, bu doğrultuda çok uzun yıllar terör örgütü PKK ve uzantılarının  ihanetiyle ertelenen ve geciken tüm hizmetlerin, gelecek dönemde başta  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümetin katkı ve desteğiyle hayata  geçirileceğini belirtti.
 
Vali Güzeloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bu sürede Diyarbakır'ın emrinde olacağız. Diyarbakır'a hizmet etmenin  şeref ve onurunu taşıyacağız. Millete hizmet, milletin beklentilerini karşılamak  için bütün arkadaşlarımızla alanda 24 saat esasına göre çalışma ve çaba  sergileyeceğiz. Hizmetimiz bütün vatandaşlarımızı kucaklayıcı olacak. Ayrım  yapmaksızın her birisinin bir değer olduğunu bilerek belediyelerimiz her alanda,  çevre, sosyal, altyapı, iklim değişikliği, iş ve istihdam olanakları, toplumsal  ve sosyal kalkınma gibi temel başlıklarda çok önemli hızlı bir değişimi  gerçekleştirecektir. Hazır olan projelerimiz yerel imkan, kaynak ve desteklerle  hayata süratle geçirilecektir. Bunlar Diyarbakır'ın huzur ve güven şehri olarak  istikrarlı şekilde yaşayan her bireyinin başta güvenliği ve sosyal anlamda  kalkınmasını sağlayacak bir yerel yönetim anlayışının hayata geçirilmesine  dönüktür."
 
Bu gayretlerinde en büyük destekçilerinin Diyarbakırlılar olacağını  anlatan Güzeloğlu, "2 yılı aşkın süredir hizmet verdiğim, hizmet etmekten büyük  onur duyduğum Diyarbakırlı hemşehrilerimizin, yeni başlayan dönemde aynı desteği  artarak sürdüreceğine, her alanda Diyarbakır'ımızın gelişme, kalkınma ve daha  iyiye taşınmasında bizlere yardımcı olacağına inanıyorum." diye konuştu.
 
Bugün başlayan görev sürecinde yereldeki tüm unsurlar, Büyükşehir  Belediyesi ve merkezi birimlerle iş birliği içinde hem hizmet etme hem de  beklenen hizmetleri yerine getirme noktasında sorumluluk içinde olacağını dile  getiren Güzeloğlu, "Çok kısa süre içinde belediye yönetiminde olmalarına rağmen  bugün başladığımız belediye binasında bile Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın  fotoğrafını kaldıran, birçok alanda buna dahi tahammül edemeyen bir anlayışın  yerine, bugün biz her vatandaşımızı kucaklayan bir anlayışta göreve başlamış  bulunuyoruz." dedi.