Kayıp eşya hizmeti dijital platforma taşındı!

AA |  25 Nisan 2019 Perşembe - 11:04 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 11:08

Sabiha Gökçen Havalimanı Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal Anderson; "Kayıp eşya hizmetlerimizi dijital platforma taşıdık. Böylece dünyanın neresinde olursa olsun yolcularımız kayıp eşyalarını, havalimanımıza gelmelerine gerek kalmadan bulmalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.


Sabiha Gökçen Havalimanı, kayıp eşya hizmetini dijital  platforma taşıdı. 
 
Sabiha Gökçen Havalimanı Bilgi İşlem Direktörü İsmihan Baysal  Anderson, kayıp eşya hizmetlerini dijital platforma taşıdıklarını belirtti.
 
Anderson, böylece kayıp eşyaların bulunmasının kolaylaşacağını  anlatarak, şu bilgileri verdi:
 
"Böylece dünyanın neresinde olursa olsun yolcularımızın bize  bildirdikleri kayıp eşyalarını, havalimanımıza gelmelerine gerek kalmadan  bulmalarına imkan sağlamaya çalışıyoruz. Yolcumuz bir eşyasını kaybettiği zaman  İSG web sitesi ya da mobil uygulama kullanarak form yardımı ile bize  bildirebilir. Burada verdikleri tanım doğrultusunda arkada akıllı bir algoritma  var. Bu algoritma uygulamamıza girilen bilgiler doğrultusunda kayıp eşya  deposunda bulunan eşyaları karşılaştırarak görevlilerimizin önüne bir eşleşme  mesajı düşürmektedir. Görevlilerimiz bu eşleşme mesajı doğrultusunda yolcumuz ile  iletişime geçerek kayıp eşyayı doğrulatıyor. Doğrulama gerçekleştikten sonra  yolcumuz gelerek bizden eşyasını teslim alıyor.
 
İkinci aşamada ise yolcumuza kargo ile eşyasını göndermeyi  planlıyoruz. Burada operasyonel maliyetlerimizi iyileştirecek ve geliştirecek  çözümler üretmeye çalışıyoruz."