Kaya oteller ilgi görürken, Peribacaları S.O.S. veriyor

DHA |  02 Ocak 2007 Salı - 14:16 | Son Güncelleme : 02 01 2007 - 14:16

Kapadokya bölgesinde tüf kayadan oyma peribacaları ve tarihi konutların doğal görünümlerinde herhangi bir değişime gidilmeden butik otellere dönüştürülmesi ilgiyi bu alana yönlendirdi


Geçmişin izlerini taşıyan nostaljik havası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan kaya ev ve konaklar, turistlerin en önemli konaklama merkezlerinden biri haline geldi. öte yandan doğay olaylardan etkilenerek çöken peribacalarının, Kapadokya bölgesinin bugününü ve geleceğini tehlikeye attığı, yerel yönetimlere veya özel işletmecilere devredilmesi halinde daha iyi korunabilecekleri belirtildi.

Uçhisar Belediye Başkanı Mustafa Zühal, Uçhisar Kalesi'nin hemen alt bölümünde bulunan son Osmanlı ve erken Cumhuriyet döneminde yapılan kaya evlerin, 1985'den sonra belde sakinleri tarafından eski ve kullanılamaz halde oldukları için terk edildiklerini, ancak bu alanların l990'lı yıllardan itibaren turizme kazandırılmaya başlandığını hatırlattı. 15 yıl öncesine kadar 50- 300 milyon lira arasında fiyatla satılan eski konutların, turizmde konaklama ve diğer etkinliklerde kullanılmasıyla birlikte, eski ve harap konumda olan tek odalılarının bile fiyatlarının 50- 70 bin YTL'ye yükseldiğini belirten Zühal, bunun en önemli nedeninin, turistlerin artık doğallığı en önemli özellik olarak görmeleri olduğunu söyledi.

640 ESKİ KONUTTAN 400'Ü DEĞERLENDİRİLDİ
Uçhisar'da 640 eski yapı konutun 400'ünün otel, restoran ve benzeri turistik işletme olarak değerlendirildiğini, kalan konutlara da yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Belediye Başkanı Zühal, "Butik otel oluşturma için yoğun bir çabanın olması, bölge insanının ekonomik düzeylerinin artmasında da etken oluyor" dedi.

PERİBACALARI S.O.S. VERİYOR
Kapadokya bölgesinin dünyada tanınmasında en temel etken olarak bilinen ve halk arasında `Kale' olarak da anılan peribacaları, zamana yenik düşüyor. Peribacalarının en yoğun olarak bulunduğu merkezlerin başında gelen Göreme'de doğal nedenlerden dolayı çöken veya çökme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan çok sayıda peribacasının bulunması yerel yönetimleri harekete geçirdi. Göreme Belediye Başkanı Fevzi Günal, Gedik ve Kafelli Mahallesi ile Keşiş deresi, Uzundere, Zemi Deresi, Uzundere vadilerinde zamana yenik düşen çok sayıda peribacasının bulunduğunu kaydetti. Peribacalarının doğal olaylardan etkilenmesinin önüne geçilmesinin oldukça zor olduğunu bildiklerini kaydeden Günal, en etkili korumanın yerel yönetimlere veya vatandaşlara tahsisi ile gerçekleşebileceğine inandıklarını söyledi.

`KULLANARAK KORUNABİLİR'
Peribacalarının korunmasının uluslararası alanda da önemli olduğunu ifade eden Günal şunları söyledi:

"Peribacalarında yıllar yılı ortaya çıkan sorunların aşılmasının en kolay yolu, Milli Emlak kanalıyla halen Müze Müdürlüğü'nde bulunan tahsisin, Göreme'ede oturan vatandaşlara veya yerel yönetime bırakılmasıdır. Bugün peribacalarının tahsisi üzerinde olan müze, peribacaları ile ilgili bir dizi işlemler konusunda yerel yönetimleri görevlendirmeye çalışıyor. Belediye, kendisine veya üzerinde yaşayan vatandaşına tahsis edilmeyen bir alanı nasıl koruyabilir. Peribacalarının korumacılığında en etkin çözüm, `kullanarak koruma' bilincinin geliştirilmesinde yatmaktadır. Çünkü, peribacalarını insanın nefesi bile korur. Yetkili birimlerimizin bu noktada çaba harcamaları dünyanın tek doğal güzelliğini barındıran Kapadokya bölgesinin kültürel turizmde gelişmenin de temel düzeneği olacaktır."

PERİBACASI KAFETERYAYA YOĞUN İLGİ
Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde peribacasına oyulu yaklaşık 40 metre yükseklikteki 6 katlı kafeterya yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekiyor.

Kafeterya işletmecisi Recep Erkan, bölgede bu tip bir peribacası örneğinin bulunmadığını söyledi. Erkan, "6 kat olarak geçmiş yıllarda oyularak erzak deposu olarak dizayn edilen dev peribacası içinde hiçbir değişim ortaya koymadım. Burayı doğal haline sadık kalarak kafeterya haline dönüştürdük. Mülkiyeti Milli Emlak Müdürlüğü'ne ait bu birimde turistlere çay ve kahve servisinin yanı sıra istek halinde kahvaltı da veriyoruz. Uzay çağında konuklarımıza İlk Çağın o mistik havasını yaşatmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

ETİKETLER

0