Katar'dan flaş Türk üssü açıklaması!

AA |  17 Temmuz 2017 Pazartesi - 20:29 | Son Güncelleme : 18 07 2017 - 1:27

Katar'daki Türk üssüyle ilgili Katar Savunma Bakanı Atiyye flaş açıklamalarda bulundu. Atiyye, "Çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir" dedi.


Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, Suudi  Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ülkesine yönelik talep  listesinde yer alan "Katar'daki Türk üssünün kapatılması maddesi"ne ilişkin, "Çok  uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı  isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir."  dedi. 
 
Atiyye, TRT World televizyon kanalına verdiği mülakatta, gündeme  ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları yanıtladı.
 
"Katar'daki Türk üssü sadece iki egemen devlet arasındaki  ilişkilerin konusu"
 
Ülkesi ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizde, Türkiye'nin  Katar'daki askeri üssünün tartışma konusu olup olmadığının sorulması üzerine  Atiyye, kendilerinden istenen 13 maddelik talep listesi içinde ülkedeki Türk  üssünün kapatılmasının yer aldığını söyledi.
 
Atiyye, "Ama ne yazık ki Katar'a saldırıp, Katar'ı abluka altına alma  kararının zamanı bizim tarafımızdan belirlenmedi, zamanı onlar belirledi. Bu  yüzden çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden  kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri  ilgilendirir." diye konuştu.
 
"Katar da bir darbenin hedefi olabilir"
 
Türkiye'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin  üzerinden 1 yıl geçtiğinin hatırlatılması ve Katar'ın böyle bir şeyle karşı  karşıya olma ihtimalinin sorulması üzerine Atiyye, darbe girişimi olduğunda  durumu çok yakından takip ettiklerini belirtti.
 
Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin o gün Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ı arayan ilk kişi olduğunu dile getiren Atiyye, "Katar'ın sıradaki  hedef olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye ve Katar dünya üzerindeki mazlum  insanlara yönelik ortak onurlu bir duruş sergiliyor, bu noktada Katar bir sonraki  hedef olabilir." ifadelerini kullandı.